اگر لپ تاپ شما خیس شد چه باید کرد ؟

اگر  لپ تاپ شما خیس شد چه باید کرد ؟ یکی از فاجعه هایی که ممکن است برای

اگر  لپ تاپ شما خیس شد چه باید کرد ؟

یکی از فاجعه هایی که ممکن است برای هر کس پیش بیاید، می‌تواند ریختن آب، چای یا هر مایع دیگری بر روی لپ‌تاپ باشد!
این اتفاق که بر روی لپ‌تاپ‌ها به دلیل قابل حمل بودن، زیاد هم رخ می‌دهد می‌تواند در صورت عکس‌العمل اشتباه به مشکل دائمی لپ‌تاپ منجر شود .

اما وقتی لپ‌تاپ خیس می‏شود!

۱٫ در ابتدا پیش از انجام هر کاری آرامش خود را حفظ کنید و دست و پای خود را گم نکنید. با انجام صحیح این کارها می‌توانید لپ‌تاپ خود را نجات دهید، در نتیجه نگران نباشید.

۲٫ در عین حالی که آرامش خود را حفظ می‌کنید سریع نیز باشد. هر ثانیه‌ای که بگذرد امکان نفوذ بیش‌تری از رطوبت به داخل لپ‌تاپ وجود دارد. در نتیجه زمانی برای نشستن و افسوس خوردن وجود ندارد.

۳٫ لپ‌تاپ را در صورت اتصال به برق از پریز جدا کنید و بلافاصله خاموش کنید  و هر چه وسیله جانبی نظیر ماوس، فلش دیسک و… به لپ‌تاپ متصل است را از آن جدا کنید. هم‌چنین اگر باتری داخل لپ‌تاپ است، آن را نیز بیرون بیاورید.

۴٫ بسته به میزان مایع ریخته شده روی لپ‌تاپ بررسی کنید و تخمین بزنید مایع تا کجا نفوذ کرده است. در اکثر مواقع آب به داخل لپ‌تاپ نفوذ نکرده و تنها تا صفحه کلید پیشروی می‌کند.

۵٫ لپ‌تاپ را طوری قرار دهید که از پخش شدن بیش‌تر مایع در درون لپ‌تاپ جلوگیری شود و در جهت خارج شدن مایع از دستگاه باشد. به عنوان مثال آن را بر خلاف جاذبه زمین نگه‌دارید.

۶٫ با استفاده از دستمال یا هر چیز دیگری که قدرت جذب بالایی داشته باشید سطح بیرونی لپ‌تاپ را خشک کنید. اگر مایعات شیرین یا غلیظ بودند  شما می‌توانید از دستمال آغشته به الکل نیز برای این کار استفاده کنید.

۷٫ اگر اطمینان دارید آب به درون لپ‌تاپ نفوذ کرده است، باید لپ‌تاپ را باز نموده و محتویات داخلی آن را خشک کنید. برای این کار باید به دو نکته بسیار مهم دقت کنید: ابتدا این که اطمینان داشته باشید دانش فنی این کار را دارید. مبادا به جای اصلاح ابرو، چشم را کور کنید! اگر فکر می‌کنید چنین تخصصی ندارید این کار را به دست یک متخصص بسپارید و خودتان لپ‌تاپ را باز نکنید. هم‌چنین اگر لپ‌تاپ شما دارای گارانتی است از باز کردن آن پرهیز کنید، چرا که این کار باعث بی‌اعتبار شدن گارانتی لپ‌تاپ می‌شود.

spilled

spilled

۸٫ پس از باز کردن لپ‌تاپ و خشک نمودن سطوح سخت‌افزارها بهتر است که به مدت ۲۴ ساعت لپ‌تاپ را در محیط عاری از هر گونه گردوخاک و کثیفی و در مقابل نور آفتاب قرار دهید تا رطوبت نفوذ کرده در سخت‌افزارهای داخلی تبخیر شود.

۹٫ اگر به آفتاب دسترسی ندارید می‌توانید از سشوار استفاده کنید، اما با احتیاط خیلی فراوان. سعی کنید از سشوار با درجه حرارت کم و از فاصله دور و فشار باد بسیار ملایم  استفاده کنید.
از سشوار فقط در صورتیکه لپ تاپ را باز کردید برای خشک کردن قطعات استفاده کنید وگرنه در صورتیکه تصمیم به باز کردن آن ندارید از باد آن برای خشک کردن لپ تاپ باز نشده استفاده نکنید ، چه بسا که فشار زیاد باد سشوار باعث بشود مایعات بیشتر به داخل سخت افزار لپ تاپ تان نفوذ کند ، هم‌چنین می‌توانید از شوفاژ یا بخاری یا هر وسیله گرمازای دیگری با احتیاط و از فاصله دور استفاده کنید. اما دقت کنید بی احتیاطی در این کار می‌تواند منجر به آسیب دیدن مدارهای داخلی لپ‌تاپ بر اثر حرارت شود پس بهتر است از سشوار و بخاری و رادیاتور شوفاژ اجتناب کنید .

۱۰٫ بجای استفاده از گرما برای خشک کردن لپ تاپی که آن را باز نکردید  چه بصورت تابش آفتاب و چه سشوار و چه بخاری یا شوفاژ  بهتر است لپ تاپ را در دمای اتاق بمدت طولانی قرار دهید تا زمانیکه اطمینان پیدا کردید که خشک شده، فقط زاویه قرار گیری لپ تاپ به نحوی باشد که باعث خروج مایعات و رطوبت از آن بشود.

۱۱٫ پس از گذشت مدت زمان کافی، هنگامی که اطمینان پیدا کردید هر چه رطوبت در لپ‌تاپ بوده خشک شده است، لپ‌تاپ را روشن کنید. امیدواریم لپ‌تاپ‌تان مثل روز اول کار کند، اما تضمینی در کار نیست !

۱۲٫ زمان انتظار به میزان و نوع مایع بستگی زیادی دارد که روی دستگاه ریخته.اگر میزان مایع ریخته شده روی دستگاه زیاد است و یا کلا دستگاه درون مایع افتاده،حتما و بدون فوت وقت دستگاه را نزد متخصص این کار برده و ماجرا را کاملا توضیح دهید تا بهترین راهکار را برای سرویس دستگاه در پیش گیرد. و برای خشک کردن دستگاه باز نشده از باد یا سشوار حتی در حالت هوای سرد استفاده نکنید،چون فشار هوا باعث نفوذ بیشتر مایع به درون دستگاه خواهد شد.اگر روی دستگاه شما مایعاتی ریخته که به راحتی و به سرعت تبخیر و خشک نمی شوند،حتما باید قبل از روشن کردن دستگاه،درون آن بررسی شود.در صورت نداشتن اطلاعات کافی در مورد چگونگی باز کردن دستگاه و نداشتن ابزار لازمه این کار،تلاش بی مورد نکنید و حتما به یک متخصص مراجعه کنید.