کارت گرافیک AMD Radeon RX 460 آنلاک شد، افزایش کارایی ۱۰ درصدی با آپدیت بایوس

یک خبر خوب برای دارندگان کارت های گرافیک AMD RX 460، کاربری با نام مستعار  der8auer متوجه شده این کارت ها در اصل دارای ۱۰۲۴ پردازنده جریانی یا همان واحد سایه زنی هستند اما از طریق قفل بایوس به ۸۹۶ واحد تقلیل یافته است. درست همانطور که حدس می زنید، بایوس آنلاک شده نیز منتشر شده و می توان کارایی بالاتری از این کارت ها استخراج کرد. بررسی های اولیه حاکی از افزایش کارایی نزدیک به ۱۰ درصد است.

RX 460 در پیکربندی استاندارد دارای ۸۹۶ پردازنده جریانی و ۵۶ واحد آدرس دهی بافت (TMU) فعال است اما حالا مشخص شده این تراشه در اصل دارای ۱۰۲۴ پردازنده جریانی و ۶۴ واحد آدرس دهی بافت است که از طریق قفل بایوس ۱۲۸ پردازنده جریانی و ۸ واحد آدرس دهی بافت قفل شده است. هرچند دلیل این موضوع به درستی روشن نیست، اما گمان می رود RX 460 برآمده از یک پردازنده گرافیکی مخصوص لپ تاپ لغو شده باشد که AMD تصمیم گرفته کاربرد دیگری برای آن بیاید و با تقلیل منابع سخت افزاری، یک محصول دیگر از آن خلق کرده است. دلیل این کار می تواند به مناسب نبودن برای استفاده در لپ تاپ به ویژه توان حرارتی بیش از ۳۵ وات باشد.

 

به بخش جذاب تر ماجرا باز می گردیم، هم اکنون بایوس ماد شده برای دو کارت گرافیک از برند ایسوس و سافایر منتشر شده و به نظر می رسد کلیه کارت های RX 460 قابل آنلاک باشند. شخصی که این ماجرا را کشف نموده به بررسی ۵ نمونه از کارت ROG STRIX Radeon RX 460 4GB OC Edition ایسوس پرداخته و با اعمال بایوس ماد شده، هر ۵ نمونه آن به آسانی آنلاک شده اند. همچنین وی به یک کارت NITRO RX 460 4GB  سافایر نیز دسترسی داشته و با موفقیت آنلاک شده است. بنابراین به نظر می رسد تمامی کارت ها قابل آنلاک بوده و تنها به بایوس ماد شده اختصاصی برای هر کارت نیاز است. همچنین نباید مشکلی در آنلاک کردن کارت های ۲ گیگابایتی وجود داشته باشد.

فرآیند آنلاک کردن کارت های RX 460 بسیار ساده است. ضمن پشتیبان گرفتن از نسخه فعلی بایوس کارت، تنها باید بایوس ماد شده اختصاصی همان مدل را فلش زد، تمام است. البته آخرین درایور منتشر شده از سوی AMD با کارت های مجهز به بایوس دستکاری شده قابل استفاده نیست و باید از یک نسخه قدیمی تر استفاده کرد.

 

به بررسی افزایش کارایی می رسیم، بررسی بر روی دو نمونه کارت آنلاک شده از ایسوس و سافایر حاکی از افزایش کارایی نزدیک به ۱۰ درصد در بازی ها است.

حالا تنها باید منتظر انتشار بایوس های ماد شده برای کارت های بیشتری ماند، البته فعلاً هیچ تضمینی وجود ندارد که همه کارت ها قابل آنلاک باشند اما دلیلی هم برای ناممکن بودن آن وجود ندارد.در پایان امیدواریم هیچگونه رابطه ای بین بازگشت بررسی اصالت بایوس در درایور Crimson ReLive و این ماجرا وجود نداشته باشد، در غیر این صورت AMD کاربران از نصب بایوس ماد شده منع می کند و نمی توان از درایورهای جدید، دست کم بدون استفاده کرد. البته درایور مزبور نیز ماد شده و قفل مربوط به بایوس های غیر اورجینال برداشته شده اما نصب آن دردسرهای خاص خود را دارد.

بایوس های ماد شده موجود:

Sapphire RX 460 Nitro 4G

ASUS RX 460 STRIX O4

منبع شهر سخت افزار


DDU مخفف کلمه  Display Driver Uninstaller است، برنامه ای که به سبب قابلیت هایش، توانست به سرعت به ابزاری کاملا مطمئن برای پاک سازی کامل درایور کارت گرافیک تبدیل شود. مهم نیست که درایور کارت گرافیک AMD/nVidia و یا Intel HD است، این نرم افزار درایور شما را به طور کامل از رجیستری، پوشه ها پاک خواهد کرد. اما سوال مهم اینجاست، که مگر امکان حذف درایور کارت گرافیک، در کنترل پنل ویندوز مهیا نیست؟ پس چرا باید توسط نرم افزار DDU نسبت به حذف درایور اقدام کرد؟

پاسخ اینجاست بسیاری از ما با استفاده از کنترل پنل ویندوز نسبت به حذف درایور ها اقدام می کنیم، در این روش بخشی از فایل های درایور در پوشه ها و اعماق ویندوز و فایل رجیستری باقی خواهند ماند که در آینده می تواند در نصب درایور و یا کارکرد صحیح آن اختلال ایجاد کند. توسط نرم افزار DDU می توانید درایور خود را به طور کامل پاک کنید، به طوری که گویی از همان ابتدای امر آن درایور بر روی ویندوز شما نصب نبوده است!

display-driver-uninstaller

سیستم عامل : XP/Vista/W7/W8/W10

دریافت نرم افزار


TechPowerUp نسخه جدیدی از برنامه کاربردی GPU-Z را منتشر کرده است . این نسخه جدید که با نام GPU-Z 1.14.0 منتشر شده است، ضمن رفع تعدادی از باگ‌ها و مشکلات نسخه پیشین خود، قابلیت‌های جدیدی را نیز دریافت کرده است.

 نسخه جدیدی از برنامه GPU-Z 1.14.0 از سوی سایت TechPowerUp منتشر شد. براساس اطلاعات منتشر شده از سوی این وبسایت، در این نسخه جدید بسیاری از باگ‌ها و مشکلات نسخه پیشین حذف شده است و در کنار یک رابط کاربری جدید، پشتیبانی از کارت گرافیک‌ها و همچنین درایورهای نرم افزاری جدید را هم به خود افزوده است.

مهمترین مشکل رفع شده در این نسخه جدید، بهبود عملکرد این نرم افزار در هنگام استفاده در سیستم‌های دارای کارت گرافیک‌های پاسکال انویدیا است. علاوه بر این در نسخه جدید پشتیبانی از کارت گرافیک‌های AMD Radeon Pro Duo، Radeon Pro WX7100، WX5100 و WX4100 نیز به این نرم افزار افزوده شده است. بهبود رابط کاربری و همچنین ارتقا عملکرد در شناسایی درایورهای گرافیکی از دیگر تغییرات مهم صورت گرفته در این نسخه است.

نسخه جدید از نرم افزار GPU-Z را می‌توانید از طریق لینک‌های زیر دانلود کنید.

دانلود نسخه اصلی

دانلود نسخه ASUS ROG


ASRock Timing Configurator یکی از مشهور ترین نرم افزار ها برای نمایش و مانیتورینگ تایمینگ های حافظه رایانه است؛ که اکثر اورکلاکر ها از این نرم افزار برای نمایش تایمینگ های حافظه استفاده می کنند. نرم افزار ASRock Timing Configurator یک ابزار کاملا رایگان از سوی کمپانی بزرگ ASRock می باشد که قادر است تمامی تایمینگ های ماژول های حافظه شما را به طور دقیق نمایش دهد. همانطور که گفته شد، توسعه دهنده نرم افزار ASRock Timing Configurator کمپانی ازراک است اما با این حال می توان از آن بر روی سایر رایانه ها نیز بهره برد. حجم بسیار پایین، رابط کاربری ساده و کارا از ویژگی های این نرم افزار خواهد بود.

 

نرم افزار        ASRock Timing Configurator

سیستم عامل XP/Vista/W7/W8/W10

پلتفرم      Skylake 1151 Socket

پلتفرم       Haswell 2011-v3 Socket

پلتفرم       Haswell & Broadwell ۱۱۵۰ Socket

پلتفرم       Sandy Bridge & Ivy Bridge 1155 Socket


یک نرم افزار تست قابل اطمینان که تحت ویندوز اجرا می شود. #MemTest این توانایی را دارد تا با تکرار در ذخیره و بازیابی داده ها پایداری ماژول های #حافظه شما را به طرز دقیق تری مورد سنجش قرار دهد. در واقع یک #رایانه با عملکرد صحیح، می بایست این دو وظیفه را به طور ۱۰۰% در طول روز انجام دهد. به طور معمول سخت افزارهای قدیمی، سخت افزار آسیب دیده، رایانه هایی با پیکربندی ضعیف و یا مشکل دار قادر به انجام مراحل سنگین این تست نخواهند بود. در حین اجرا #نرم_افزار MemTest شما می توانید اطمینان حاصل کنید که #RAM #کامپیوتر شما به درستی کار می کند. هنگامی که یک خرید رایانه جدید، نصب رم جدید، و یا تغییر تنظیمات فرکانس ها (به عنوان مثال می توان به #اورکلاک اشاره داشت) عاقلانه خواهد بود که از این نرم افزار برای #سنجش عملکرد صحیح قطعات خود استفاده کنید.

با این تفاسیر باید گفت MemTest بهترین و مورد اطمینان ترین نرم افزار برای سنجش پایداری #حافظه های شماست!

memtest

دانلود کنید


برخی از مزایای نرم‌ افزار CPUz :

  • نام سازنده پردازنده و سازنده -Stepping هسته ها -میزان کش و ضرایب آنها .
  • فرکانس داخلی و خارجی، ضرایب هسته ، تشخیص اورکلاک جزئی، ویژگی های پردازنده، مجموعه دستورالعمل های پشتیبانی، L1 و L2 اطلاعات کش، محل، اندازه، سرعت، و فن آوری مورد استفاده.
  • CPUz یک ابزار کاملا رایگان در عین حال غنی ست که با اندک حجم، اطلاعات بسیاری را در اختیار شما قرار خواهد داد.

ویژگی های جدید:

  • افزوده شدن بخش ارسال نتایج و مقایسه آن ها
  • پشتیبانی اولیه از پردازنده های جدید Intel Kaby Lake
  • پشتیبانی از پردازنده های جدید AMD Bristol Ridge

 

button


Core Temp نرم افزاری قدرتمند و شناخته شده، جمع و جور، با حجمی بسیار کم است که برای نظارت بر دمای پردازنده طراحی شده است. این نرم افزار قادر است دمای هر هسته از پردازنده شما را به صورت جداگانه نمایش دهد. با Core Temp می توانید در هر لحظه از زمان دمای پردازنده، میزان بار پردازشی، کمترین و بیشترین دمای هر هسته را مشاهده کنید. این نرم افزار با استفاده از سنسور های دیجیتالی DTS (در مادربرد های جدید به کار رفته است) درجه حرارت را به طور دقیق تری نمایش می دهد.

همچنین شما به وسیله نصب افزونه یا پلاگینی که همراه این نرم افزار ارائه شده است، می توانید در کنار دسکتاپ خود بر روی دمای پردازنده نظارت داشته باشید.

[download id=”17730″] نسخه coretempgadget

[download id=”17729″] نسخه ۳۲ بیتی

[download id=”17725″] نسخه ۶۴ بیتی

منبع : وب سایت سخت افزار


کمپانی انویدیا همیشه قبل از منتشر شدن بازی های رایانه ای درایور کارت های گرافیکی خود را مورد آزمایش قرار می دهد و در بهترین زمان ممکن درایور جدیدی را برای لذت هر چه بهتر دارندگان کارت های گرافیکی جیفورس ارائه می دهد، اکنون به هنگام عرضه بازی های همچون XCOM 2 و نسخه بتای HITMAN بازی های دیگری همچون Street Fighter V، ARMA 3، Monster Hunter Online راه اندازی جدید منتشر کرده است که آن را جزوء Game Ready قرار می دهیم نسخه GameReady 361.91 WHQL می تواند ضعف در پیکربندی SLI بازی Assassin’s Creed Syndicate را رفع کند و همچنین بهترین پایداری برای نرم افزار های که بر پایه پردازنده گرافیکی فعالیت می کنند به ارمغان بیاورد.