ویندوز ۱۰ به منظور ذخیره داده‌های بیشتر در داده‌های سیستم از فرآیند Memory Compression به معنای فشرده سازی حافظه استفاده می‌کند. اگر Task Manager را باز کرده و به جزئیات مصرف حافظه نگاه کنید، بخشی از حافظه را تحت عنوان “compressed” خواهید دید و این همان چیزی است که می‌خواهیم معنی آن را توضیح دهیم.


یا دیوار آتش در تعریف اصطلاحا نام سرویسی است که یک سیستم را در مقابل دسترسی های غیر مجاز محافظت می کند. Firewall می تواند بصورت نرم افزاری و یا سخت افزاری باشد. فایروال ها با کنترل پورت های شبکه و کنترل دسترسی ها و آیپی های کاربران میزان سطح دسترسی و تحرک ها را کنترل می کنند. برای مثال می تواند با اعمال محدودیت بر روی یک نرم افزار از ارسال اطلاعات توسط آن جلوگیری کند و یا به صورت عکس این مورد از ورود اطلاعات ناشناس و یا غیر مجاز به سرور جلوگیری می کند.

نرم افزار یا سخت افزار فایروال در قسمت Gateway قرار گرفته و منابع درون شبکه را از دسترسی غیر مجاز خارجی محافظت می کند. یک فایروال یا دیوارآتش همیشه در قسمت junction point‌ شبکه یعنی قسمتی که شبکه داخلی به شبکه های دیگر متصل می شود یا با اینترنت ارتباط برقرار می کند قرار می گیرد که به آن Edge شبکه نیز گفته می شود، و از شبکه داخلی در برابر نفوذ مهاجمان و ابزارهای مخرب حفاظت می کند.

مراحل و نحوه کار Firewall به صورت های زیر می باشد:

  • کلیه ترافیکی که از ورودیهای خود که هر کدام به یک شبکه متصل هستند را دریافت کرده و آن را با معیارهای تعیین شده بر روی خود مقایسه می کند و بر اساس این معیارها تصمیم گیری می کند.
  • فایروال بسته ها را در بین شبکه ها رد و بدل و مسیریابی ( route) می کند
  • می تواند هم ترافیک وردی ( inbound) و هم ترافیک خروجی ( outbound) را مدیریت و فیلتر کند .
  • این نرم افزار دسترسی عمومی از طریق شبکه های بیرونی را به منابع داخلی مانند اتوماسیون اداری یا مثل آنرا مدیریت می کند .
  • تمامی درخواست های دسترسی به شبکه داخلی را log برداری کرده و در صورت مشاهده مورد مشکوک بصورت ارسال هشدار ( alarm) مدیر سیستم را در جریان می گذارد .

اگر قصد ساخت PC جدیدی دارید و در ارتباط با هزینه‌های آن نگران هستید یا در انتخاب قطعات با مشکل رو‌به‌رو هستید، با ما همراه باشید تا شما را راهنمایی کنیم.

 

برای بسیاری از افرادی که PC می‌سازند، هزینه‌ی زیاد از حد اصلا مطلوب نیست و ترجیح می‌دهند که به‌اندازه هزینه کنند. تفاوتی ندارد که شما PC را برای یک استفاده عمومی می‌خواهید یا قصد ساخت یک PC تخصصی برای بازی دارید، به‌اندازه و صحیح هزینه کردن به شما اجازه می‌دهد تا یک خرید قابل‌قبول داشته باشید و نهایت استفاده را از پول خود ببرید.

راه‌حل‌های ارائه‌شده در این مقاله به شما کمک می‌کند که انتخاب هوشمندانه‌تری داشته باشید و برای ساخت PC خود کمتر هزینه کنید.

 برنامه داشته باشید

PC با قدرت (پردازشی) در حد نیاز خود خریداری کنید، هیچ‌گاه بیشتر یا کمتر از میزان موردنظر خود خرید نکنید، همیشه فهرست خرید خود را دو مرتبه بررسی کنید (هم ازنظر قدرت و هم ازنظر همخوانی قطعات با یکدیگر). مهم نیست شما یک فرد تازه‌کار هستید یا حرفه‌ای، حتما «دو» مرتبه بررسی کنید. برای ساخت یک PC «برنامه» مهم‌ترین قسمت است.

همیشه به راهنماهای خرید وب‌سایت‌های معتبر توجه کنید؛ راهنمای خرید بهترین کارت گرافیک، بهترین پردازنده‌ها وراهنمای جامع حافظه‌های SSD می‌توانند فارغ از بحث هزینه‌ها، به شما در انتخاب قطعات بسته به نیازتان کمک کنند. زمانی که توانستید پردازنده را انتخاب کنید، می‌توانید مادربرد مناسب با آن پردازنده انتخاب کنید، بعد از انتخاب مادربرد می‌توانید حافظه رم متناسب با «پردازنده و مادربرد» را انتخاب کنید، بعد از آن حافظه ذخیره‌سازی هارد دیسک یا SSD و تا انتها باقی قطعات را انتخاب می‌کنید.

اگر به راهنمای بیشتری برای یافتن قطعات احتیاج دارید، می‌توانید به PCPartPicker’s Build Guides section مراجعه کنید. PCPartPicker به شما در انتخاب قطعات کمک می‌کند و همچنین فیلترهایی دارد که می‌توانید از طریق آن‌ها قطعات را با دقت بیشتری انتخاب کنید و قابلیت بحث در ارتباط با PC که در حال ساخت آن هستید نیز دارد. ساخت یک PC بحث بسیار فعال و همه‌گیری است و شما به‌سادگی می‌توانید افراد بسیار حرفه‌ای درزمینهٔ ساخت PC را در اینترنت پیدا کنید و از آن‌ها برای ساخت PC خود راهنمایی بگیرید.

 از برخی از قطعات کامپیوتری که الان دارید، در کامپیوتر بعدی خود نیز استفاده کنید

اگر در حال حاضر یک کامپیوتر دارید، استفاده از برخی از قطعات آن در ساخت PC جدید، به شما در کاهش هزینه‌ها کمک بسیاری خواهد کرد.

fan

از فن کامپیوتر قدیمی خود در صورت سالم بودن دوباره استفاده کنید.

 ساختن PC جدید معمولا در انتخاب پردازنده و مادربرد جدید معنا پیدا می‌کند و این امکان در برخی حالات وجود دارد که شما حافظه HDD، رم، کارت گرافیک و حتی کیس کامپیوتر قدیمی (معمولا اگر کامپیوتر قدیمی شما بیش از یک دهه از عمرش نگذشته باشد) خود را در PC جدید استفاده کنید.

البته توجه داشته باشید که قطعات قدیمی با PC جدید همخوانی داشته باشند. حافظه HDD ممکن است در سیستم جدید به دلیل عدم تطبیق کابل‌های اتصال کاربردی نداشته باشد و مادربردهای جدید فقط رم‌های DDR4 را پشتیبانی می‌کنند، پس شاید رم کامپیوتر قدیمی DDR3 شما نیز در این PC جایگاهی نداشته باشد. Belarc Advisor به شما کمک می‌کند تا درباره‌ی قطعات داخلی کامپیوتر حال حاضر خود اطلاعات کسب کنید. این وب‌سایت حتی به شما کمک می‌کند سریال نرم‌افزارهای نصب‌شده روی کامپیوتر خود را بیابید تا بتوانید در PC جدید از آن استفاده کنید.

 از ابزار موجود در PCPartPicker استفاده کنید

اگر قطعات کامپیوتر خود را انتخاب کرده‌اید، بهتر است از  وب‌سایت PCPartPicker  نیز استفاده کنید.

PCpartpicker

PCPartPicker پردازنده‌های Intel Core i۷-۷۷۰۰K را فهرست کرده است.

PCPartPicker به شما اجازه می‌دهد به‌صورت مجازی کامپیوتر خود را (با انتخاب تک‌به‌تک قطعات) بسازید و اگر قطعات با یکدیگر همخوان نبودند، سایت به شما اخطار می‌دهد که مثلا پردازنده با مادربرد همخوان نیست و باید آن را تغییر دهید.

یکی از بهترین مزایای استفاده از PCPartPicker این است که برای هر قطعه جدیدی که انتخاب می‌کنید، لیستی از فروشنده‌های آن قطعه را به شما نشان می‌دهد و شما می‌توانید بهترین قیمت را مشاهده کنید و سپس به خرید آن قطعه بپردازید؛ اگر این قیمت‌ها نتوانست شما را راضی کند، می‌توانید ایمیل خود را به PCPartPicker بدهید و این وب‌سایت زمانی که این قطعه با قیمتی که شما اعلام کرده‌اید برای فروش قرار گرفت، به شما ایمیل ارسال کند و شما را مطلع کند.

این وب‌سایت همچنین کاهش قیمت و قیمت اخیر قطعات را به شما نشان می‌دهد و به شما در انتخاب بهتر کمک خواهد کرد.

خرید از فروشگاه‌ها

با تمامی صحبت‌های انجام‌شده، شاید شما با خرید از فروشگاه‌ها هزینه‌ی کمتری پرداخت کنید. برخی فروشگاه‌ها به شما اجازه‌ی انتخاب قطعات می‌دهند . فقط توجه داشته باشید که قطعاتی که انتخاب می‌کنید، حتما گارانتی داشته باشند و اگر قطعه‌ای از کار افتاد، شما بتوانید پول خود را پس بگیرید.

 از زمان استفاده کنید

اگر پس از برنامه‌ریزی به این نتیجه رسیدید که در حال حاضر نیازی به خرید یک PC جدید ندارید، هیچ دلیلی وجود ندارد که به سرعت اقدام به خرید قطعات کنید. صبر کنید تا قیمت قطعات کاهش پیدا کنند یا یک فروشگاه، تخفیف قابل‌قبولی برای قطعه‌ای که شما نیاز دارید قرار دهد.

فقط به‌اندازه ای صبر شما ادامه پیدا نکند که گارانتی قطعاتی که خریده‌اید، باطل شود؛ اگر قطعه‌ای از کار افتاد، قبل از ابطال گارانتی باید آن را پس بفرستید و از گارانتی آن استفاده کنید.

منبع خبر : PCWORLD

 


کارت‌های حافظه‌ UFS (Universal Flash Storage) در حال توسعه هستند و اولین نمونه‌ها از این کارت‌های فوق سریع به تازگی به طور رسمی توسط سامسونگ معرفی شده‌اند. این کارت‌های حافظه سرعتی به مراتب بیشتر از کارت‌های microSD خواهند داشت و به خوبی به گوشی‌های هوشمند پیشرفته متصل می‌شوند.


به طور حتم بارها با واژه “دیجیتال” و “آنالوگ” برخورد کرده اید.در این مطلب به معرفی سیستم سیگنال دیجیتال و برتری های آن به نسبت آنالوگ خواهیم پرداخت.با ما همراه باشید.


ویندوز ۱۰ از ویژگی جدیدی که فشرده‌سازی رم (RAM Compression) نامیده می‌شود، بهره می‌برد. قابلیت فشرده‌سازی رم پاسخ‌دهی سیستم را با افزودن ویژگی‌های محاسباتی خاصی بهبود می‌بخشد.


برای شبکه کردن و برقراری ارتباط میان دو کامپیوتر، از کابل کراس با کتگوری ۵ (Cat 5) یا بالاتر استفاده خواهیم کرد.
شبکه کردن دو کامپیوتر با یکدیگر بسیار ساده است اما مراحل باید اصولی پیش رفته و تنظیمات به درستی اعمال گردند:

۱- ابتدا دو کامپیوتر میزبان (اول) و میهمان (دوم) را با کابل شبکه کراس به هم متصل کنید.

http://almasiran.ir/wp-content/uploads/2016/02/Making-Network-Between-Two-Computer-1.jpg

۲- سپس فایروال هر دو کامپیوتر را خاموش کنید. (فایروال به صورت ذاتی به گونه ای طراحی شده که از دسترسی غیر مجاز به کامپیوتر هدف با استفاده از درگاه های (پورت ها) سیستم جلوگیری به عمل آورد. برای خاموش کردن فایروال، از مسیر کنترل پنل می توانید به گزینه “Window Firewall” دسترسی داشته باشید. همچنین با وارد نمودن عبارت firewall.cpi در کادر Run به صورت مستقیم به محیط فایروال وارد شده و می توانید آن را خاموش یا روشن کنید.

http://almasiran.ir/wp-content/uploads/2016/02/Making-Network-Between-Two-Computer-2.jpg

۳- ست کردن Network ID های یکسان: برای اینکه دو کامپیوتر توانایی ارتباط با یکدیگر را به دست آورند نیاز است تا از IP هایی با آی دی یکسان (Network ID) استفاده شود. برای این منظور کلمه ncpa.cpl را در کادر Run وارد کرده و وارد صفحه Network Connection می شویم (این صفحه از کنترل پنل نیز قابل دسترسی است). با انتخاب کارت شبکه اول (کامپیوتر میزبان) و از مسیرهای زیر به صفحه اختصاص آی پی وارد می شویم:
Local Area Connection – Properties – Networking – select TCP/IPV4 – Properties

 

http://almasiran.ir/wp-content/uploads/2016/02/Making-Network-Between-Two-Computer-3.jpg

۴- در سربرگ General در صفحه Internet Protocol Version 4 (TCP/IPV4) که با کادر قرمز در شکل مشخص شده است، گزینه Use the Following Address را انتخاب می کنیم.
۵- در کادر IP Address، برای کامپیوتر اول اعداد ۱۹۲٫۱۶۸٫۱٫۱ و برای کامپیوتر دوم اعداد ۱۹۲٫۱۶۸٫۱٫۲ را وارد کرده و بر روی کادر Subnet Mask کلیک می کنیم تا این بخش به صورت خودکار برای هر دو سیستم تنظیم گردد.

http://almasiran.ir/wp-content/uploads/2016/02/Making-Network-Between-Two-Computer-4.jpg

۶- هر دو سیستم را یک بار راه اندازی دوباره نموده و برای اطمینان از ارتباط سالم میان دو سیستم، عبارت CMD را در کادر Run استارت وارد و به محیط CMD وارد شوید. برای اطمینان از صحت ارتباط میان دو سیستم، هم کامپیوتر اول و هم کامپیوتر دوم باید امکان Ping کردن به یکدیگر را داشته باشند.
۷- اگر دستور Ping در سیستم اول حاوی IP سیستم دوم (در اینجا ۱۹۲٫۱۶۸٫۱٫۲) بوده و اجرای همین دستور در سیستم دوم نیز به نمایش IP سیستم اول (در اینجا ۱۹۲٫۱۶۸٫۱٫۱) ختم گردد، این نشان دهنده برقراری ارتباط صحیح و سالم میان دو کامپیوتر است.

http://almasiran.ir/wp-content/uploads/2016/02/Making-Network-Between-Two-Computer-6.jpg

http://almasiran.ir/wp-content/uploads/2016/02/Making-Network-Between-Two-Computer-7.jpg

۸- تا اینجای کار هر دو سیستم با اختصاص آی پی هایی با ID یکسان به همدیگر متصل شده اند. اما اگر در نظر دارید تا امکان رفت و برگشت فایل ها و داده ها میان هر دو سیستم برقرار باشد، مسیر زیر را دنبال کنید:
۹- در صفحه تنظیمات فایروال، بر روی گزینه اول یعنی Allow an App or Feature Through Windows Firewall کلیک کرده و در صفحه گزینه File and Printer Sharing را انتخاب کنید تا رفت و آمد اطلاعات میان دو کامپیوتر به محدودیت از سمت فایروال روبرو نگردند.

http://almasiran.ir/wp-content/uploads/2016/02/Making-Network-Between-Two-Computer-5.jpg

۱۰- حال با توجه به دسترسی های تعریف شده در کامپیوتر میزبان (سیستم اول)، امکان ارتباط میان دو سیستم برقرار خواهد بود.