هر آنچه که باید درباره کارت های حافظه‌ UFS بدانید

کارت‌های حافظه‌ UFS (Universal Flash Storage) در حال توسعه هستند و اولین نمونه‌ها از این کارت‌های فوق سریع

کارت‌های حافظه‌ UFS (Universal Flash Storage) در حال توسعه هستند و اولین نمونه‌ها از این کارت‌های فوق سریع به تازگی به طور رسمی توسط سامسونگ معرفی شده‌اند. این کارت‌های حافظه سرعتی به مراتب بیشتر از کارت‌های microSD خواهند داشت و به خوبی به گوشی‌های هوشمند پیشرفته متصل می‌شوند.

تولید کارت‌های حافظه‌ی UFS یا Universal Flash Storage در حال افزایش است. سامسونگ به تازگی از اولین محصول خود از این خانواده رونمایی کرده است و بسیاری شرکت‌های دیگر نیز در حال آماده‌سازی خطوط تولید برای این نوع از کارت‌های حافظه‌ هستند. کارت‌های حافظه‌ی UFS بر اساس استاندارد JEDEC Universal Flash Storage 1.0 Card Extension ساخته خواهند شد. انتظار می‌رود موج تولید حافظه‌های فلش یونیورسال از سال آینده آغاز شود.

تا کنون اطلاعات مختصری در مورد کارت‌های حافظه‌ی UFS منتشر شده است. برخی گزارش‌ها حاکی از این بوده که این کارت‌های حافظه می‌توانند به عنوان جایگزینی برای ماژول‌های ذخیره‌سازی eMMC که به عنوان حافظه‌های داخلی گوشی‌های هوشمند استفاده می‌شوند، عمل کنند. در واقع سامسونگ از این نوع حافظه‌ها در تولید گلکسی اس ۶، گلکسی اس ۶ اج و دیگر پرچمداران بعد از این گوشی‌ها استفاده کرده است. در ادامه به بررسی برخی قبلیت‌ها، مزایا و معایب حافظه‌های فلش یونیورسال می‌پردازیم.

حافظه‌های خارجی بسیار سریع

بزرگ‌ترین مزیت حافظه‌های UFS سرعت بالای خواندن و نوشتن در آنها است. این کارت‌های حافظه سرعت خواندنی برابر با ۵۳۰MB/s خواهند داشت و این در حالی است که سرعت خواندن اطلاعات در سریع‌ترین نوع کارت‌های حافظه‌ی میکرو اس‌دی یعنی کلاس UHS-II برابر با ۱۵۶MB/s است. البته میکرو اس‌دی‌های کلاس UHS-II در زمانی که تنها در حال خواندن یا نوشتن باشند (Half Duplex)، سرعت بیشتری خواهند داشت و سرعت خواندن در آنها به ۳۱۲MB/s می‌رسد که باز هم این مقدار از سرعت کارت‌های UFS پایین‌تر خواهد بود.

۰۷۸۷۰۶d6-95d8-46d1-8bdb-7c371fe650f2

با توجه به نمودار زیر متوجه می‌شویم که سرعت خواندن و نوشتن در حافظه‌های فلش یونیورسال بسیار بیشتر از کارت‌های حافظه‌ی میکرو اس‌دی است. اولین نمونه از حافظه‌های UFS حداکثر سرعت خواندن ۵۳۰MB/s دارند و حداکثر سرعت نوشتن در آنها به ۱۷۰MB/s می‌رسد. این در حالی است که حداکثر سرعت خواندن در کارت‌های میکرو‌ اس‌دی کلاس UHS-II برابر با ۱۵۶ مگابایت بر ثانیه، و حداکثر سرعت نوشتن در این کارت‌ها ۹۰ مگابایت بر ثانیه است. میکرو اس‌دی‌های کلاس UHS-I نیز دارای سرعت خواندن ۱۰۴ مگابایت بر ثانیه و سرعت نوشتن ۶۰ مگابایت بر ثانیه هستند. نکته‌ی قابل توجه این است که کارت‌های حافظه‌ی میکرو اس‌دی معمولی که این روزها تحت نام کلاس ۱۰ توسط کاربران استفاده می‌شوند، سرعتی بسیار پایین‌تر از حافظه‌های UFS دارند و تنها میکرو اس‌دی‌های گران‌قیمت می‌توانند سرعت خواندن را به ۹۰ مگابایت بر ثانیه برسانند. در نتیجه حافظه‌های UFS حداقل ۳ تا ۵ برابر سریع‌تر از کارت‌های میکرو اس‌دی هستند.

۴f076452-a2d6-474c-99e9-b55f0a0ae0aa

فاکتور دیگری که سامسونگ در مراسم معرفی محصول خود از آن به عنوان مزیت این نوع کارت‌های حافظه یاد می‌کند، تعداد عملیات ورودی و خروجی در واحد ثانیه یا Input/Output operations per second (IOPS) است. البته این فاکتور برای مقایسه‌ی سرعت کارت‌های حافظه آن‌چنان معتبر نیست و بیشتر برای هارددیسک‌ها کاربرد دارد. اعداد ارائه شده در مورد حد‌اکثر سرعت‌ها نیز می‌توانند در شرایط مختلف مانند پر بودن حافظه تغییر کنند.

از طرفی، کارت‌های حافظه‌ی امروزی برای کار با محتواهای رسانه‌ای مانند ویدیوهای ۱۰۸۰p و عکس‌های با کیفیت مشکلی ندارند اما با پیشرفت گجت‌ها و ورود محتواهای رسانه‌ای مانند ویدیوهای ۴K، تصاویر با فرمت RAW و بازی‌های با گرافیک پیشرفته، نیار به کارت‌های حافظه‌ی سریع‌تر بیش از پیش احساس می‌شود.

عمر باتری بیشتر

به طور معمول، با افزایش سرعت و کارایی، مصرف باتری نیز افزایش می‌یابد. اما حافظه‌های فلش یونیورسال در این زمینه نیز پیشرفت خوبی داشته‌اند و کمتر از سریع‌ترین حافظه‌های میکرو اس‌دی انرژی مصرف می‌کنند. سریع‌ترین کارت‌های حافظه‌ی microSD در زمان خواندن و نوشتن اطلاعات، ۲.۸۸ وات انرژی مصرف می‌کنند و در زمان بدون کار، به ۰.۷۲ وات انرژی نیاز دارند. اما در اطلاعات منتشر شده در مورد UFS آمده است که این حافظه‌ها حداکثر ۱.۵۴ وات انرژی مصرف می‌کنند که بسیار کمتر از حافظه‌های میکرو اس‌دی است. این حافظه‌ها در زمان بدون کار یا idle نیز تقریبا انرژی مصرف نمی‌کنند.

۱۲۱f55b3-ddf8-4cd9-8ae4-4bcf4bd75b81

نظر دهید

کد احراز هویت *