ماینینگ صفحات آلوده

ماینینگ صفحات آلوده با استفاده از پردازنده کاربر

ماینینگ صفحات آلوده با استفاده از پردازنده کاربر توسط کدهای جاوا اسکریپت موضوع جدیدی است که نیازمند دقت

ماینینگ صفحات آلوده با استفاده از پردازنده کاربر توسط کدهای جاوا اسکریپت موضوع جدیدی است که نیازمند دقت کاربران در انتخاب وب‌سایت‌های مورد نظر خود می‌باشد.

تروجان ها و کرم‌های استخراج کننده ارز الکترونیکی رمزنگاری شده که از منابع کامپیوتر یا حتی گوشی کاربر بدون اطلاع وی استفاده می‌کنند، اتفاق تازه‌ای نیستند، اما اخیراً پژوهشگران متوجه وجود کد جاوا اسکریپت در برخی وب سایت‌های پربازدید شده‌اند که از پردازنده کامپیوتر کاربر برای ماینینگ استفاده می‌کنند.

یکی از وب سایت‌های آلوده که بازدیدکنندگان زیادی هم دارد Pirate Bay است، بازدیدکنندگان در وب سایت مزبور به یافتن تورنت برنامه‌ها، ویدئو، موزیک و دیگر محتواها می‌پردازند. پژوهشگران متوجه وجود کد جاوا اسکریپت در برخی صفحات Pirate Bay شده‌اند که هنگام بارگذاری از قدرت پردازشی پردازنده کامپیوتر کاربر برای استخراج ارزهایی چون Feathercoin ،Litecoin یا Monero  استفاده می‌کند. این کار نه تنها باعث افزایش مصرف انرژی سیستم کاربر و در نتیجه آن افزایش دما می‌شود، بلکه باعث افت موقت کارایی نیز می‌شود.

خوشبختانه مبارزه با کدهای جاوا اسکریپت بسیار آسان‌تر از مبارزه با بدافزارها است، به کمک افزونه‌هایی چون NoScript یا JavaScript blocker می‌توان مانع از اجرای کدهای ناخواسته شد.

هم زمان گزارش‌ها حاکی از شیوع یک بدافزار  جدید مخصوص مرورگر وب است که با استفاده از جاوا اسکریپت، به استخراج ارز الکترونیکی با بکارگیری منابع کامپیوتر کاربران می‌پردازد. هرچند رفتار این بدافزارها مشابه بدافزارهای معمول است، اما هیچ گونه برنامه‌ای بر روی کامپیوتر کاربر نصب نمی‌کنند و همه چیز در دل صفحات مرورگر انجام می‌شود. دست کم تا به امروز هدف اصلی این بدافزار روسیه بوده است.

در هر صورت بد نیست موقع وبگردی حواستان به لود غیر معمول پردازنده باشد، دست کم با پردازنده‌های دو هسته‌ای، کدهای مخرب شناسایی شده باعث لود ۱۰۰ درصدی هسته‌های پردازنده می‌شوند.

منبع: شهر سخت‌افزار

نظر دهید

کد احراز هویت *