پردازنده های اینتل Coffee Lake

پردازنده های اینتل Coffee Lake آتش رقابت را شعله ور می کنند

دست کم برای یک دوره طولانی، پردازنده های Mainstream اینتل در مدل های Core i7/i5 از ۴ هسته استفاده کرده

دست کم برای یک دوره طولانی، پردازنده های Mainstream اینتل در مدل های Core i7/i5 از ۴ هسته استفاده کرده و تا به امروز نیز اینتل به فکر افزایش هسته های آن نیفتاده است. به همین علت حتی در بسیاری از کتاب های تخصصی و درسی، گفته می شود که این CPU ها از ابتدا دارای ۴ هسته بوده و همیشه نیز همینطور خواهد بود! با این وجود این آتش رقابت است که شرکت ها را مجبور به کاهش قیمت، تولید محصولات جدید، تغییر در روند های سنتی و… می کند. در همین راستا اینتل تصمیم گرفت تا پردازنده های نسل هشتم (کافی لیک) را برای اولین بار، به همراه ۶ هسته راهی بازار کند. Intel Coffee Lake یک معماری بهبود یافته از لیتوگرافی ۱۴ نانومتری است که انتظار می رود در همین رنج قیمت مدل های مشابه کنونی، با ۲ هسته ی بیشتر عرضه شود. Intel Coffee Lake Core i7-8700K را می توان پرچمدار این گروه دانست که به تازگی اطلاعات جدیدی از آن منتشر شده است. بد نیست بدانید که پردازنده های Coffee Lake در نیمه اول سال ۲۰۱۸ راهی بازار می شوند و شاهد حضور ۳ نسل از پردازنده های این شرکت به طور همزمان در بازار خواهیم بود.

خب تا بدین جا می دانیم که کافی لیک ها با سوکت LGA 1151 سازگار هستند؛ سوکت LGA 1151 را باید یک شاهکار دانست که اینتل با تمام کمبود ها، دست کم پشتیبانی از یک سوکت واحد را برای ۱۴ نانومتری ها به همراه آورد که برای ارتقاء پردازنده نیازی به خرید یک مادربرد جدید نباشد. تا پیش از این، Haswell، Skylake و Kbaylake با میانگین ۱۰ الی ۲۰ درصد افزایش کارایی معرفی شدند؛ اما اینبار به دلیل افزایش هسته ها، شاهد عملکرد بیشتری خواهیم بود. همانطور که گفته شد، پردازنده ی Intel Coffee Lake Core i7-8700K به عنوان پرچمدار پردازنده های Mainstream راهی بازار می گردد. به تازگی اطلاعاتی از این تراشه بدست آمده است که بسیار حائز اهمیت خواهد بود. این محصول از ۶ هسته و ۱۲ رشته پردازشی بهره می برد و فرکانس پایه در آن به ۳٫۷ گیگاهرتز می رسد. حداقل فرکانس هسته ای در ۰٫۸ گیگاهرتز تنظیم شده است که برای حالت آماده به کار است. تقویت فرکانس (Boost) در تک وضعیت های تک و دو هسته به ترتیب ۴٫۳ و ۴٫۲ گیگاهرتز است؛ افزون بر آن، در وضعیت هایی که ۴ هسته فعال بوده و یا Hexa core، این اوج فرکانسی بدون در نظر گرفتن قابلیت اورکلاک به ۴٫۴ گیگاهرتز می رسد.

پردازنده های اینتل Coffee Lake

این پردازنده دارای BCLK پایه های ۱۰۰ مگاهرتزی است. در مجموع ۱۲ مگابایت حافظه کش (L) در Core i7-8700K به کار رفته است و این محصول می تواند از ۴ ماژول رم DDR4 با فرکانس پایه ۲۴۰۰ مگاهرتز پشتیبانی نماید. در زمینه پردازش های گرافیکی مجتمع با CPU، یک Intel GT2 جدید در این محصولات تزریق می گردد که حداقل فرکانس کاری آن ۳۵۰ مگاهرتز است. با وجود آنکه کافی لیک ها با چیپست های سری ۱۰۰ و ۲۰۰ اینتل سازگار هستند، اما Intel یک سری جدید از PCH ها را با نام سری ۳۰۰ تولید خواهد کرد. جالب است که در برخی اطلاعات، به توان حرارتی ۹۵ وات اشاره شده است؛ این در حالی است که یک شات از نرم افزار CPU-Z در دسترس است که نشان دهنده ی توان حرارتی ۸۰ وات است. در جدول زیر، می توانید آخرین اطلاعات از پردازنده های Intel Core i7-8700K، Intel Core i7-8700، Intel Core i5-8600K و Intel Core i5-8400 را مطالعه نمائید. افزایش تعداد هسته، فرکانس هسته و حافظه کش حاکی از آن است کارایی پردازنده های Coffee Lake اینبار بیش از ۱۵% درصد (که در گذشه شاهد آن بودیم) افزایش پیدا کرده است. در سال ۲۰۱۸ و ماه های پایانی سال ۲۰۱۷ شاهد یک رقابت سنگین بر سر پردازنده های کلاس Server و Mainstream خواهیم بود.

نام پردازندهIntel Core i5-7600KIntel Core i5-8400Intel Core i5-8600KIntel Core i7-7700KIntel Core i7-8700Intel Core i7-8700K
CPU FamilyKaby Lake-SCoffee Lake-SCoffee Lake-SKaby Lake-SCoffee Lake-SCoffee Lake-S
CPU Process۱۴nm۱۴nm۱۴nm۱۴nm۱۴nm۱۴nm
CPU Cores۴۶۶۴۶۶
CPU Threads۴۶۶۸۱۲۱۲
Base Clock۳٫۸ GHz۲٫۸ GHz۳٫۵۰ GHz۴٫۲ GHz۳٫۲ GHz۳٫۷ GHz
Boost Clock۴٫۲ GHzTBATBA۴٫۵ GHzTBA۴٫۳ GHz
L2 Cache۱ MB (256 KB per Core)۱٫۵ MB (256 KB per Core)۱٫۵ MB (256 KB per Core)۱ MB (256 KB per Core)۱٫۵ MB (256 KB per Core)۱٫۵ MB (256 KB per Core)
L3 Cache۶ MB۹ MB۹ MB۸ MB۱۲ MB۱۲ MB
Overclocking SupportYesNoYesYesNoYes
Socket SupportLGA 1151LGA 1151LGA 1151LGA 1151LGA 1151LGA 1151
PCH۲۰۰-Series۳۰۰-Series۳۰۰-Series۲۰۰-Series۳۰۰-Series۳۰۰-Series
TDP۹۱W۶۵W۹۵W۹۱WTBA۹۵W

نظر دهید

کد احراز هویت *