کیبوردهای مکانیکی

صفحه‌کلیدهای مکانیکی بسیاری از کاربران را به یاد ماشین تایپ‌های قدیمی می‌اندازد، به‌خصوص در نسل اولیه این نوع

صفحه‌کلیدهای مکانیکی بسیاری از کاربران را به یاد ماشین تایپ‌های قدیمی می‌اندازد، به‌خصوص در نسل اولیه این نوع از صفحه‌کلیدها ، صدای ناشی از هر بار فشردن به شدت قابل درک بود. بیشترین کاربرد صفحه‌کلیدهای مکانیکی برای گیم دسته‌بندی شده و دلیل آن طول عمر بالای آنها بود، به دلیل استفاده گیمرها از برخی کلیدهای خاص در بازی‌ها و عدم پشتیبانی صفحه‌کلیدهای معمولی از فشار کاری مورد انتظار، گیمرها باید در چندین نوبت به خریداری کیبورد مورد نظر خود می‌پرداختند اما با روی کار آمدن نسخه‌های مکانیکی و افزایش قابل‌توجه طول عمر هر کلید، دیگر نیازی به صرف هزینه برای خریداری صفحه‌کلیدهای متعدد نبود. به طور معمول گیمرها و کاربران حرفه‌ای از یک مدل صفحه‌کلید به مدت طولانی استفاده می‌کنند و همواره در هنگام تعویض آن نیز سعی می‌کنند همان مدل پیشین را تهیه کنند. هر محصول و قطعه ای دوره زمانی مشخصی برای تولید دارد و پس از طی این مدت دیگر شاهد حضور آن محصول در بازار نخواهیم بود تا چنین موردی به یکی از مهم‌ترین مشکلات گیمرها و کاربران حرفه‌ای بدل شود. پس از به وجود آمدن هماهنگی و عادت بین انگشتان دست و ساختار صفحه‌کلید، تغییر کیبورد بسیار مشکل‌ساز خواهد بود و عدم هماهنگی سبب کند شدن روند امور کاری و اداری شما می‌شود. کیبورد‌های مکانیکی مسیر پر‌فراز و نشیبی را طی کردند تا به مرحله‌ای از تکامل دست یابند و شاهد تولید مدل‌هایی بسیار کارآمد هستیم. بهره‌گیری از صفحه‌کلیدهای مکانیکی سبب افزایش سرعت و دقت تایپ می‌شود و از سوی دیگر با طول عمر بالای خود به شما اطمینان خاطر می‌دهد.

کیبورد مکانیکی واژه‌ی جدیدی در دنیای کیبورد و بالاخص کیبوردهای حرفه‌ای گیمینگ نیست اما شاید کمی مبهم و تازه به نظر برسد. کیبوردهای مکانیکی با توجه به اینکه کلیدهای بهتری دارند، قیمت بالاتری دارند و معمولاً بیشتر مورد توجه گیمرها و کاربران حرفه‌ای هستند.

کیبورد مکانیکی

تصویر ۱: صفحه‌کلید مکانیکی Razer BalckWidow Chroma

نرم و روان بودن صفحه‌کلیدهای استاندارد موجود در بازار می‌تواند نکته مثبتی باشد اما در بسیاری از موارد به اشتباه یک کلید را حتی به آرامی می‌فشارید و دستور شما به سرعت به سیستم‌عامل منتقل می‌شود. فشردن ناخواسته و ناگهانی کلیدها امری اجتناب‌ناپذیر به‌شمار می‌رود و حضور کیبوردهای مکانیکی برای مقابله با این مشکل بسیار جالب‌توجه است. زمانی که انگشت خود را روی کلید مکانیکی قرار می‌دهید، دستوری به سیستم‌عامل منتقل نمی‌شود و در مرحله دوم باید فشار مشخصی را روی کلید وارد کنید. در دیدگاه اولیه چنین ساختاری نمی‌تواند لذتبخش و سریع باشد، به طوری‌که در نسل اولیه صفحه‌کلیدهای مکانیکی نیز چنین بازخوردی از کاربران دریافت شد، اما در نسل جدید با ارائه فناوری‌های توسعه یافته شاهد سهولت در استفاده از صفحه‌کلیدهای مکانیکی خواهیم بود. مزایای متعدد این محصولات در مقابل معایب معدود آن سبب شد تا پای این نوع از صفحه‌کلیدها به دنیای نوت‌بوک نیز باز شود. هر چند صفحه‌کلید نوت‌بوک‌ها به دلیل ساختار خود به طور کلی دقیق و روان عمل می‌کنند اما برای کاربرد گیمینگ دارای طول عمر بالایی نیستند. کلیدهای نوت‌بوک به میزان فشار معینی نیاز دارند تا سیگنال به سیستم‌عامل منتقل شود اما با این حال تایپ کردن با صفحه‌کلید یک لپ‌تاپ سر و صدای کمتری دارد و لذت بالاتری به کاربر منتقل می‌کند.

 

کیبورد مکانیکی

تصویر ۲: ساختار قیچی شکل صفحه‌کلید نوت‌بوک

 ساختار قیچی مانند (Scissors) کلیدهای به کار رفته در نوت‌بوک‌ها سبب کارکرد روان و بی‌صدای آنها می‌شود. از نظر ساختار طراحی و عملکرد، صفحه‌کلیدهای مکانیکی در سطح پیچیده‌تری قرار دارند و انواع مختلفی نیز برای آنها تعریف شده است. رنگ‌بندی و شرکت تولیدکننده در نحوه عملکرد، میزان سر و صدا، سرعت و دقت، طول عمر و حساسیت به فشار تاثیرگذار هستند. شرکت‌های صاحبنام در زمینه تولید صفحه‌کلید از فناوری‌های انحصاری خود در تولید صفحه‌کلید مکانیکی بهره می‌برند و در نتیجه عملکرد محصولات تولیدی می‌توانند تفاوت قابل‌توجهی ارائه دهند. هزینه ساخت صفحه‌کلیدهای استاندارد بسیار ارزان‌تر بوده و مقاومت بهتری در برابر نفوذ مایعات ارائه می‌دهند، اما محدودیتی در خصوص حداکثر کلیدهای قابل پشتیبانی به صورت همزمان وجود دارد. صفحه‌کلیدهای استاندارد به طور معمول از حداکثر ۶ کلید همزمان پشتیبانی می‌کنند و به دلیل ساختار یکپارچه کلیدها و برد الکترونیکی، احتمال لمس چند کلید کناری به صورت ناخواسته نیز وجود دارد. این مشکل در کیبردهای ارزان قیمت بسیار رایج است و حتی در بسیاری از موارد قادر به پشتیبانی از ۴ کلید همزمان نیستند. در نمونه‌های اولیه کیبوردهای مکانیکی شاهد حضور پورت PS2 به منظور جلوگیری از این مشکل بودیم که با بهره‌گیری از فناوری N Rollover قادر به شناسایی کلیدها به صورت مجزا بودند. به طور حتم برای شما پیش آمده که در صفحه‌کلیدهای مجهز به پورت USB نمی‌توانید از چند کلید به صورت همزمان استفاده کنید، به عنوان مثال در بازی فوتبال برای انجام حرکات ترکیبی که نیاز به فشردن چند کلید همزمان یا با فاصله زمانی بسیار کم دارد، عدم شناسایی صحیح دستورات، مشکلاتی به وجود می‌آورد. در نهایت بسیاری از کاربران به دلیل وجود این مشکل به گیم پدهای حرفه‌ای روی می‌آورند که تنها فرار از واقعیت و محدودیتی به‌شمار می‌رود که خود به آن تن دادند.

کیبورد استاندارد

مقابله با صدا

سر‌و‌صدای کلیدهای مکانیکی به دلیل ساختار آنها برای تمامی کاربران شناخته شده است. با وجود بهینه‌سازی ساختار و فناوری به کار رفته در تولید سوئیچ‌ها، همچنان صدای کلیدهای مکانیکی تا حدودی آزاردهنده است. در صورتی که در محیط اداری قصد استفاده از صفحه‌کلید مکانیکی دارید، بهتر است در تصمیم خود تجدید نظر کنید، اما در صورت بهره‌گیری از آن در اتاق شخصی خود نباید نگران این موضوع شوید. افرادی که سرعت تایپ بالایی دارند، به طور حتم سر‌و‌صدای کلیدها در دراز مدت برای آنها آزاردهنده خواهد بود. لازم به ذکر است که سوئیچ‌های متعددی برای صفحه‌کلیدها طراحی شده که با توجه به نوع آنها می‌توانید صفحه کلیدی با صدای بسیار کمتر را انتخاب کنید.

۴

تصویر ۴: مکانیزم صفحه‌کلید مکانیکی مجهز به سوئیچ Cherry MX Black

بیشتر فشار ندهید

همان‌طور که پیش از این بیان شد، صفحه‌کلیدها براساس جنس و کیفیت قطعات به میزان فشار مشخصی برای دریافت سیگنال نیاز دارند که میزان فشار در کیبوردهای مکانیکی اندکی بیشتر است. به طور معمول باید کلید را به میزان حدود ۲ میلی‌متر بفشارید تا سیگنال دریافت شود، هر چند این مقدار براساس نوع و مدل صفحه‌کلید متفاوت است. سوئیچ مکانیکی از سه حالت برای کارکرد استفاده می‌کند که در حالت اول در فاصطه حدود ۲ میلی‌متری سیگنالی دریافت نمی‌شود و در فاصله حدودی ۲ میلی‌متر و بیش از آن موفق به ارسال سیگنال می‌شوید. فشار بیش از محدوده تعیین شده هیچ تاثیری روی عملکرد ندارد و تنها سبب خستگی زود هنگام انگشتان شما می‌شود. هر چند این ساختار در سوئیچ مشکی چندان صدق نکرده و کمی متفاوت عمل می‌کند.

انواع سوئیچ‌های Cherry MX

تفاوت در ساختار سوئیچ‌ها

فعال‌ترین و با سابقه‌ترین شرکت تولیدکننده تجهیزات صفحه‌کلید مکانیکی، کمپانی ZF Electronics است که بسیاری از برندها محصولات آن را مورد استفاده قرار می‌دهند. این شرکت خط تولید سوئیچ‌های مکانیکی خود را Cherry MX نامگذاری کرده و مدل‌های مختلف سوئیچ توسط رنگ بندی آنها شناخته می‌شوند. در حقیقت همین رنگ بندی تشکیل شده از Blue، Brown و Black معرف مدل و مشخصات سوئیچ‌هاست. در حال حاضر سوئیچ‌های متعددی مانند نقره‌ای، قرمز، سبز و سفید نیز توسط ZF تولید می‌شود که در این مطلب تنها به سه نوعی که پیش از این اعلام شد، اشاره می‌شود. سوئیچ‌های آبی‌رنگ در صورت اعمال فشار معین صدای کلیک مانندی از خود منتشر می‌کند که پس از مدتی می‌توانید با شنیدن صدای مورد نظر، میزان فشار انگشتان خود را برنامه‌ریزی کنید. تایپ کردن با سوئیچ‌های آبی Cherry در روزها و حتی هفته‌های ابتدایی به هیچ‌وجه آسان نبوده و برای عادت کردن به کارکرد آن به زمان نیاز دارید. سوئیچ آبی از دو بخش متحرک برخوردار است که با رسیدن میزان فشار به حد معین، بخش دوم ادامه مسیر را طی خواهد کرد. محل برخورد این دو بخش با یکدیگر، صدای کلیک مانند را منتشر می‌کند و در حالت کلی بیشترین حجم صدا از این نوع سوئیچ به گوشی می‌رسد. صفحه‌کلید Das S Professional یکی از محصولات مجهز به سوئیچ‌های آبی رنگ چری است. کلیدهای قهوه‌ای رنگ Cherry ساختار توسعه یافته‌ای نسبت به نمونه آبی رنگ دارند و بخش متحرک دوم به صورت ثابت به سوئیچ متصل شده است. چنین ساختاری سبب حذف صدای کلیک مانند سوئیچ می‌شود تا در حالت کلی انتظار نویز کمتری را داشته باشید اما در تست نویز که در ادامه به آن خواهیم پرداخت، سوئیچ‌های قهوه‌ای به کار رفته در صفحه‌کلید Razer BalckWidow Ultimate Stealth Edition نویز بالاتری را به ثبت رساندند. در کلیدهای قهوه‌ای به فشار کمتری برای ارسال سیگنال نیاز دارید و لمس کلیدها روان‌تر صورت می‌گیرد.

سوئیچ Cherry MX Blue

تصویر ۶: سوئیچ Cherry MX Blue مجهز به دیود نوری از نمای نزدیک

سوئیچ‌های مشکی رنگ Cherry ساختاری یکپارچه دارند و با یک بار لمس می‌توانید بدون فشار مضاعف به تاپیک و انتقال سیگنال بپردازید. به دلیل ساختار یکپارچه در سوئیچ‌های مشکی رنگ اثری از صدای کلیک مانند نیست و در کنار این مزیت به دلیل ساختار طراحی سوئیچ مشکی و عدم نیاز به وارد کردن فشار مضاعف، می‌توانید با سرعت بیشتری تایپ کنید. در مجموع کلیدهای آبی‌رنگ به میزان فشار مشخصی برای ارسال سیگنال نیاز دارد و سوئیچ مشکی باید به طور کامل فشرده شود. هر چند به دلیل ساختار بهینه‌سازی شده سوئیچ مشکی تا انتها فشردن یک کلید بسیار آسان و روان صورت می‌گیرد و نویز کمتری نیز ایجاد می‌شود. سوئیچ قهوه‌ای Cherry در سطح میانه دو نمونه آبی و مشکی قرار می‌گیرد. سوئیچ آبی علاوه بر نیاز به شدت فشار مشخص، صدای کلیک مانندی تولید می‌کند که در سوئیچ قهوه‌ای تنها با فشار مشخص مواجه می‌شوید. سوئیچ مشکی نیز هیچ کدام از مشخصات صدای کلیک مانند و فشار مشخص برای ارسال سیگنال را ارائه نمی‌دهد.

Aivia Osmium

تست نویز

میزان صدای ناشی از کار با صفحه‌کلیدهای مکانیکی یک چالش بزرگ برای شرکت‌های تولیدکننده به‌شمار می‌رود و آنها سعی می‌کنند تا با استفاده از فناوری‌های خاص خود نسبت به کاهش نویز اقدام کنند. برای تست میزان نویز، یک پاراگراف ثابت برای تمامی صفحه‌کلیدها در نظر گرفته شد و نویز براساس تایپ این پاراگراف بررسی گردید. نویز محیط به میزان ۳۴٫۵ دسی‌بل بوده که میزان مناسبی برای تست در شرایط استاندارد و طبیعی به شمار می‌رود. در تست صورت گرفته تعداد ۱۰ صفحه‌کلید مکانیکی حضور دارند که چهار مدل از سوئیچ آبی رنگ Cherry، سه مدل از سوئیچ مشکی Cherry و یک مدل از سوئیچ قهوه‌ای رنگ این برند بهره می‌برند. دو صفحه‌کلید لاجیتک و مایکروسافت نیز از نوع معمولی و متداول به‌شمار می‌روند که در میزان نویز عملکرد قابل‌توجهی در مقایسه با صفحه‌کلیدهای مکانیکی از خود به نمایش گذاشتند. با وجود ساختار بهینه‌سازی شده سوئیچ قهوه‌ای، میزان نویز آن در صفحه‌کلید Razer BalckWidow Ultimate Stealth Edition اندکی بیشتر از سوئیچ آبی رنگ بود. کمترین میزان نویز با شدت ۴۷٫۴ دسی‌بل در اختیار صفحه‌کلید معمولی Microsoft Digital Media 3000 است که حدود ۷ دسی‌بل از بهترین صفحه‌کلید مکانیکی مجهز به سوئیچ مشکی Cherry ساکت‌تر عمل می‌کند. تست‌ها توسط دو کاربر مختلف صورت گرفته و اختلافی در حدود ۱ دسی‌بل در بررسی به ثبت رسید که با میانگین گیری از آنها به نتایج نهایی دست یافتیم.

Cougar 700K Mechanical Keyboard

تصویر ۸: صفحه‌کلید مکانیکی کوگار ۷۰۰K

 

گیم به عنوان لذتبخش‌ترین کاربرد صفحه‌کلیدهای مکانیکی شناخته می‌شود اما تایپ کردن با این نوع از صفحه‌کلیدها نیز داستان متفاوتی دارد. برای عادت کردن به ساختار سوئیچ‌ها به اندکی زمان نیاز دارید اما پس از وابسته شدن به آن با مشکلاتی برای کارکرد با صفحه‌کلیدهای متداول روبه‌رو می‌شوید. کلیدهای استاندارد و متداول از میزان فشار مشخصی برای انتقال سیگنال پیروی نمی‌کنند و به همین دلیل در مواجهه با یک صفحه‌کلید متفاوت با مشکل عدم هماهنگی روبه‌رو می‌شوید، در صورتی که صفحه‌کلیدهای مکانیکی چنین مشکلی را برای شما به وجود نمی‌آورند. حتی در صورتی که حساسیت فراوانی به این مورد دارید، شدت مشکل در عدم هماهنگی بسیار ناچیز بوده و با صرف زمان بسیار کمی به ساختار آنها عادت خواهید کرد.

 

 

منبع خبر : سایت سخت افزار