پهپاد اینتل برای کمک به بازیکن NBA در مسابقه ی اسلم دانک

برای اولین بار پهپاد هگزاکوپترِ اینتل (از نوع ۶ پروانه‌ای) به کمک آرون گوردون در مسابقات موسوم به اسلم دانک در NBA آمد.

آرون گوردن (Aaron Gordon) بازیکن تیم بسکتبال اورلاندو مجیک در مسابقه ی اسلم دانک لیگ NBA (یکی از اصلی ترین رویداد های آخر هفته ی All Star لیگ NBA) در شب گذشته ، این رقابت ها را وارد سطح دیگری کرد. این بازیکن ۲۱ ساله ی بسکتبال به همکاری با کمپانی تکنولوژی اینتل پرداخت تا از یک پهباد به عنوان پاس دهنده در دانک اول خود استفاده کند. کاری که مشخصا تا به حال و پیش از این انجام نگرفته بود و می تواند امید بخش مرحله ی جدیدی از تجهیزات تکنولوژی در رویداد های ورزشی باشد.

متاسفانه این بازیکن پس از چندین تلاش و اقدام توانست توپ را وارد حلقه نماید البته داوران درنهایت از ۵۰ امتیاز به وی ۳۸ امتیاز دادند، اما به هر حال تماشای آن در پایان بسیار لذت بخش بود.

همچنین قابل ذکر است که مادر Aaron Gordon کارمند کمپانی اینتل بوده ، در نتیجه مطمئنا بخشی از این ایده حاصل نظر و کمک او بوده است و سزاوار اعتبار است. اگر چه که این ایده ی جالب برای برنده شدن او در این رقابت در نهایت کافی نبود اما در هر صورت باید از فکر غیر معمول آن و خارج از نورم او متشکر باشیم و امید به بهره گیری های بیش تر اینچنینی از تکنولوژی داشته باشیم.

 


پیکسل به عنوان اصلی‌ترین جز تشکیل دهنده انواع نمایشگرهای امروزی به خوبی شناخته شده است و تقریبا اکثر مردم اطلاع کافی از آن دارند. پیکسل به کوچک‌ترین واحد تشکیل دهنده تصویر گویند که دارای طول و عرض و فاصله‌ای مشخص نسبت به محور افقی و عمودی صفحه نمایش می‌باشد. پیکسل دارای نور، طول موجی معین و دمای رنگ مشخصی می‌باشد که در مجموع با کنار هم قرار گرفتن تعداد زیادی از آن‌ها تصویر شکل می‌گیرد. البته پیکسل در نمایشگرهای مختلف تعاریف خاص خود را دارد. پیکسل در انواع متداول نمایشگرهای LCD ،CRT و LED از خود نور و رنگی ندارد و این ویژگی‌ها را از لامپ کاتدی و یا لامپ فلورسنت نمایشگر دریافت می‌کنند اما در نمایشگرهای ارگانیک OLED پیکسل‌ها وابستگی کمتری داشته و به بیانی ساده هر پیکسل خود یک منبع نوری محسوب می‌شود، البته توضیح فرایند چگونگی عملکرد نمایشگرهای OLED از حوصله مقاله خارج است.

 

 

پیکسل نیز همانند هر جز الکترونیکی ممکن است دچار مشکلاتی شود که پیکسل مردگی، پیکسل داغ و پیکسل سوخته و… از جمله مشکلات مطرح و رایجی است که احتمال دارد برای یک یا تعدادی پیکسل نمایشگر رخ دهد. هر پیکسل دارای سه یا در برخی موارد غیر رایج دارای چهار ساب پیکسل می‌باشد که از ترکیب آن‌ها پیکسل نهایی حاصل می‌آید. حال در صورتی که هر یک از این ساب پیکسل‌ها آسیب ببینند و یا در بخش مدارات الکترونیکی دچار مشکل شوند، مشکل خرابی پیکسل رخ می‌دهد که خود را به شکل پیکسل کاملا خاموش یا اصطلاحا پیکسل سوخته ، پیکسل سفید یا به اصطلاح پیکسل داغ و یا مشکلاتی دیگر خود را نشان می‌دهند که متاسفانه در بسیاری از موارد راه حلی برای برطرف شدن مشکل وجود ندارد.

پیکسل مرده یا پیکسل سوخته (Dead Pixel)

به پیکسل یا پیکسل‌هایی اطلاق می‌شود که به رنگ سیاه درآمده‌اند. این پیکسل‌ها که در واقع خاموش شده‌اند، در هر سه ساب پیکسل خود دچار مشکل شده‌اند که ممکن است مشکل از خود پیکسل و یا اجزای پشتیبانی کننده‌ی الکتریکی و یا نوری آن‌ها باشد. در هر صورت هنگامی که چنین اتفاقی برای نمایشگر می‌‌افتد، به تعداد پیکسل‌های سوخته نقاط سیاه رنگ همیشه دیده می‌شوند و متاسفانه در این حالت هیچ راهی جز تعویض کلی پنل مانیتور یا تلویزیون وجود ندارد. در این هنگام ضربه زدن به پیکسل و یا استفاده از رنگ‌های چشمک زن پی در پی معمولا جواب نداده و در روش فیزیکی ضربه زدن حتی ممکن است پیکسل‌های مجاور نیز دچار سوختگی شوند!

Dead Pixel

پیکسل داغ (Hot Pixel)

در مقابل مفهوم پیکسل سوخته، پیکسل داغ یا Hot Pixel وجود دارد که به معنای روشن ماندن تمام ساب پیکسل‌ها در هر شرایطی می‌باشد. در این حالت همه‌ی زیر پیکسل‌های یک پیکسل بدون توجه به تصویر و رنگ در حال نمایش، هم‌زمان روشن می‌مانند که نتیجه‌ی آن ترکیب رنگ‌های سبز، قرمز و آبی و نهایتا ایجاد رنگ سفید پیوسته می‌باشد. البته پیکسل داغ به شدت روشنایی صفحه واکنش نشان می‌دهد. به بیانی دیگر در صورت کاهش نور نمایشگر از شدت روشنایی پیکسل داغ کاسته و با افزایش نور، میزان روشنایی پیکسل داغ افزایش می‌‌یابد. تحت شرایطی که نمایشگر تلفن هوشمند، مانیتور و یا تلویزیون شما دچار چنین مشکلی شده باشد دو راه حل اصلی مطرح می‌شود. نخست راه حل نرم‌افزاری است که می‌توانید از نرم‌افزارهایی همچون DeadPixel Tester و UnDeadPixel و یا وبسایت‌هایی مثل JscreenFix و DeadPixelBuddy استفاده کنید. این نرم افزارهای سیستمی یا تحت وب با تغییر رنگ پیوسته نمایشگر در فواصل زمانی مشخص، کمک می‌کنند که شاید ساب پیکسل‌های پیکسل داغ ناگهان خاموش و روشن و به حالت طبیعی خود بازگردند. در این شرایط معمولا راه نرم افزاری کار ساز نیست، اما امتحان کردن آن ضرری ندارد. در روش فیزیکی شما به یک دستمال نانو فیبری تمیز و یک سوزن احتیاج خواهید داشت. ابتدا موضع مورد نظر را از غبار پاک کرده و نهایتا ته سوزن را به صورت عمود بر روی پارچه نانو فیبری قرار داده و فشار کمی بر روی پیکسل داغ وارد کنید. توجه کنید که فشار بیش از حد و یا عدم دقت کافی ممکن است باعث افزایش پیکسل‌های خراب شود. بنابراین مسئولیت انجام این کار به عهده شما است.

Hot Pixel

پیکسل گیر کرده (Stuck Pixel)

پیکسل گیر کرده به پیکسلی گفته می‌شود که یکی یا دوتا از ساب پیکسل‌های آن به طور پیوسته روشن می‌مانند که نتیجه آن نمایش رنگ زیر پیکسل روشن یا ترکیبی از دو ساب پیکسل روشن می‌باشد که مجدادا همانند پیکسل داغ، به تنظیم نور صفحه واکنش می‌دهد. برای حل این مشکل راه حل نرم‌افزاری در برخی موارد جواب‌گو است و همان‌طور که مطرح کردیم شما با استفاده از نرم‌افزارهایی همچون DeadPixel Tester و UnDeadPixel و یا وبسایت‌هایی مثل JscreenFix و DeadPixelBuddy ممکن است موفق به حل مشکل نمایشگر شوید. در صورتی که روش نرم افزاری پاسخ‌گوی مشکل شما نبود، می‌توانید به طریقی که در مورد پیکسل داغ مطرح کردیم، با استفاده از یک دستمال نانو فیبری و سوزن و اعمال فشار بر روی پیکسل گیر کرده، آن را به حالت طبیعی خود بازگردانید. در این حالت نیز هر گونه ریسک خرابی مانیتور، تلفن همراه و یا تلویزیون متوجه شما است.

Stuck Pixel

نهایتا ذکر این نکته ضروری است که پیش از خرید تلویزیون، تلفن هوشمند و یا مانیتور و هر وسیله‌ای که دارای نمایشگر می‌باشد، در صورت امکان از فروشنده درخواست کنید که رنگ‌های سفید، آبی، سبز و قرمز و حالت مشکی نمایشگر وسیله مورد نظر شما را تست کند تا پس از خرید با مشکل مواجه نشوید. در صورتی که مایل به خرید تلفن هوشمند اندرویدی هستید می‌توانید با شماره گیری کد #*۰#* به بخش تست گسترده‌ای دست پیدا کنید که علاوه بر تست رنگ‌های اصلی نمایشگر، امکان تست سلامت همه‌ی سنسورهای گوشی، اسپیکر، دوربین و… در اختیار شما قرار می‌گیرد. نهایتا اگر پس از خرید با مشکل داغی یا گیر کردگی پیکسل مواجه شدید، می‌توانید راه حل‌های ارائه شده در بالا را امتحان کنید. در پایان اضافه می‌کنیم که راه حل نرم افزاری معمولا به زمانی بیش از یک ساعت برای حصول نتیجه‌ای مناسب نیاز خواهد داشت، بنابراین در اجرای روش نرم‌افزاری صبور و در کمک گرفتن از راه حل سخت افزاری کاملا با احتیاط عمل کنید.

 

 

منبع : وب سایت سخت افزار


اگر قصد ساخت PC جدیدی دارید و در ارتباط با هزینه‌های آن نگران هستید یا در انتخاب قطعات با مشکل رو‌به‌رو هستید، با ما همراه باشید تا شما را راهنمایی کنیم.

 

برای بسیاری از افرادی که PC می‌سازند، هزینه‌ی زیاد از حد اصلا مطلوب نیست و ترجیح می‌دهند که به‌اندازه هزینه کنند. تفاوتی ندارد که شما PC را برای یک استفاده عمومی می‌خواهید یا قصد ساخت یک PC تخصصی برای بازی دارید، به‌اندازه و صحیح هزینه کردن به شما اجازه می‌دهد تا یک خرید قابل‌قبول داشته باشید و نهایت استفاده را از پول خود ببرید.

راه‌حل‌های ارائه‌شده در این مقاله به شما کمک می‌کند که انتخاب هوشمندانه‌تری داشته باشید و برای ساخت PC خود کمتر هزینه کنید.

 برنامه داشته باشید

PC با قدرت (پردازشی) در حد نیاز خود خریداری کنید، هیچ‌گاه بیشتر یا کمتر از میزان موردنظر خود خرید نکنید، همیشه فهرست خرید خود را دو مرتبه بررسی کنید (هم ازنظر قدرت و هم ازنظر همخوانی قطعات با یکدیگر). مهم نیست شما یک فرد تازه‌کار هستید یا حرفه‌ای، حتما «دو» مرتبه بررسی کنید. برای ساخت یک PC «برنامه» مهم‌ترین قسمت است.

همیشه به راهنماهای خرید وب‌سایت‌های معتبر توجه کنید؛ راهنمای خرید بهترین کارت گرافیک، بهترین پردازنده‌ها وراهنمای جامع حافظه‌های SSD می‌توانند فارغ از بحث هزینه‌ها، به شما در انتخاب قطعات بسته به نیازتان کمک کنند. زمانی که توانستید پردازنده را انتخاب کنید، می‌توانید مادربرد مناسب با آن پردازنده انتخاب کنید، بعد از انتخاب مادربرد می‌توانید حافظه رم متناسب با «پردازنده و مادربرد» را انتخاب کنید، بعد از آن حافظه ذخیره‌سازی هارد دیسک یا SSD و تا انتها باقی قطعات را انتخاب می‌کنید.

اگر به راهنمای بیشتری برای یافتن قطعات احتیاج دارید، می‌توانید به PCPartPicker’s Build Guides section مراجعه کنید. PCPartPicker به شما در انتخاب قطعات کمک می‌کند و همچنین فیلترهایی دارد که می‌توانید از طریق آن‌ها قطعات را با دقت بیشتری انتخاب کنید و قابلیت بحث در ارتباط با PC که در حال ساخت آن هستید نیز دارد. ساخت یک PC بحث بسیار فعال و همه‌گیری است و شما به‌سادگی می‌توانید افراد بسیار حرفه‌ای درزمینهٔ ساخت PC را در اینترنت پیدا کنید و از آن‌ها برای ساخت PC خود راهنمایی بگیرید.

 از برخی از قطعات کامپیوتری که الان دارید، در کامپیوتر بعدی خود نیز استفاده کنید

اگر در حال حاضر یک کامپیوتر دارید، استفاده از برخی از قطعات آن در ساخت PC جدید، به شما در کاهش هزینه‌ها کمک بسیاری خواهد کرد.

fan

از فن کامپیوتر قدیمی خود در صورت سالم بودن دوباره استفاده کنید.

 ساختن PC جدید معمولا در انتخاب پردازنده و مادربرد جدید معنا پیدا می‌کند و این امکان در برخی حالات وجود دارد که شما حافظه HDD، رم، کارت گرافیک و حتی کیس کامپیوتر قدیمی (معمولا اگر کامپیوتر قدیمی شما بیش از یک دهه از عمرش نگذشته باشد) خود را در PC جدید استفاده کنید.

البته توجه داشته باشید که قطعات قدیمی با PC جدید همخوانی داشته باشند. حافظه HDD ممکن است در سیستم جدید به دلیل عدم تطبیق کابل‌های اتصال کاربردی نداشته باشد و مادربردهای جدید فقط رم‌های DDR4 را پشتیبانی می‌کنند، پس شاید رم کامپیوتر قدیمی DDR3 شما نیز در این PC جایگاهی نداشته باشد. Belarc Advisor به شما کمک می‌کند تا درباره‌ی قطعات داخلی کامپیوتر حال حاضر خود اطلاعات کسب کنید. این وب‌سایت حتی به شما کمک می‌کند سریال نرم‌افزارهای نصب‌شده روی کامپیوتر خود را بیابید تا بتوانید در PC جدید از آن استفاده کنید.

 از ابزار موجود در PCPartPicker استفاده کنید

اگر قطعات کامپیوتر خود را انتخاب کرده‌اید، بهتر است از  وب‌سایت PCPartPicker  نیز استفاده کنید.

PCpartpicker

PCPartPicker پردازنده‌های Intel Core i۷-۷۷۰۰K را فهرست کرده است.

PCPartPicker به شما اجازه می‌دهد به‌صورت مجازی کامپیوتر خود را (با انتخاب تک‌به‌تک قطعات) بسازید و اگر قطعات با یکدیگر همخوان نبودند، سایت به شما اخطار می‌دهد که مثلا پردازنده با مادربرد همخوان نیست و باید آن را تغییر دهید.

یکی از بهترین مزایای استفاده از PCPartPicker این است که برای هر قطعه جدیدی که انتخاب می‌کنید، لیستی از فروشنده‌های آن قطعه را به شما نشان می‌دهد و شما می‌توانید بهترین قیمت را مشاهده کنید و سپس به خرید آن قطعه بپردازید؛ اگر این قیمت‌ها نتوانست شما را راضی کند، می‌توانید ایمیل خود را به PCPartPicker بدهید و این وب‌سایت زمانی که این قطعه با قیمتی که شما اعلام کرده‌اید برای فروش قرار گرفت، به شما ایمیل ارسال کند و شما را مطلع کند.

این وب‌سایت همچنین کاهش قیمت و قیمت اخیر قطعات را به شما نشان می‌دهد و به شما در انتخاب بهتر کمک خواهد کرد.

خرید از فروشگاه‌ها

با تمامی صحبت‌های انجام‌شده، شاید شما با خرید از فروشگاه‌ها هزینه‌ی کمتری پرداخت کنید. برخی فروشگاه‌ها به شما اجازه‌ی انتخاب قطعات می‌دهند . فقط توجه داشته باشید که قطعاتی که انتخاب می‌کنید، حتما گارانتی داشته باشند و اگر قطعه‌ای از کار افتاد، شما بتوانید پول خود را پس بگیرید.

 از زمان استفاده کنید

اگر پس از برنامه‌ریزی به این نتیجه رسیدید که در حال حاضر نیازی به خرید یک PC جدید ندارید، هیچ دلیلی وجود ندارد که به سرعت اقدام به خرید قطعات کنید. صبر کنید تا قیمت قطعات کاهش پیدا کنند یا یک فروشگاه، تخفیف قابل‌قبولی برای قطعه‌ای که شما نیاز دارید قرار دهد.

فقط به‌اندازه ای صبر شما ادامه پیدا نکند که گارانتی قطعاتی که خریده‌اید، باطل شود؛ اگر قطعه‌ای از کار افتاد، قبل از ابطال گارانتی باید آن را پس بفرستید و از گارانتی آن استفاده کنید.

منبع خبر : PCWORLD

 


با سپاس فراوان از وب سایت نجله سخت افزار

مدتی است که مادربردهای جدید مبتنی بر چیپ ست Z270، H270 و B250 به بازار امده اند و هر شرکتی به سهم خود این محصولات را مورد بازبینی قرار داده است. اینکه آیا مادربرد های جدید در عملکرد فرقی با نسل گذشته خود دارند یا نه را بگذارید در بررسی که به زودی منتشر می شود اعلام کنیم. اما نباید از حق گذشت که محصولات جدید با بروزرسانی های جالبی پا به میدان گذاشته اند. ازراک هم مانند همیشه برای محصولات جدید خود ویزگی هایی را در نظر گرفته است که ممکن است بتوان در نتایج حتی پایین ترین محصول این شرکت را با محصولاتی بالاتر از آن مقایسه کرد. در این مطلب می خواهیم مادربردی گیمینگ از دیار ازراک مبتنی بر چیپ ست H270 را بررسی کنیم پس با ما همراه باشید.

معرفی

ازراک، شرکتی است که در سال ۲۰۰۲ برای رقابت با شرکت های مطرح در این زمینه با پشتیبانی ایسوس بنا شد. این شرکت با توجه به عمر کمی که دارد، توانست به سرعت در سال ۲۰۱۰ و ۲۰۱۱ جایگاه سومین برند پر فروش مادربرد را از آن خود کند. در مسابقات بسیاری در زمینه اورکلاک شاهد هنر نمایی محصولات این شرکت بوده ایم. امروزه این شرکت دارای محصولاتی همچون مادربرد در رده های GAMING، OVERCLOCK و EXTREME مبتنی بر پردازنده های اینتل و AMD، کامپیوتر های کوچک، کامپیوتر های آماده گیمینگ، سرور و ایستگاه کاری است.

چیپ ست سری ۲۰۰

از این پس در بازار شاهد مادربرد های با چیپ ست سری ۲۰۰ اینتل هستیم هر چند این نکته را هم باید یاد آور شویم که اگر مادربردی از نسل قبل یعنی Z170 را برای خود تهیه کرده اید، اصلا نگران نباشید زیرا با بروزرسانی می توانید از پردازنده های جدید اینتل استفاده کنید و یا اگر پردازنده ای مثل ۶۷۰۰K را در اختیار دارید می توانید از مادربردهای جدید مانند Z270 بهره ببرید. موارد ذکر شده تنها به این دلیل اتفاق می افتد که سوکت ۱۱۵۱ بین پردازنده ها و مادربردها مشترک است.  چیپست Z170 با چیپست Z270 و H170 نیز با H270 جایگزین خواهند شد. Z270 را باید پرچمدار جدید عنوان کرد اما بهینه سازی های انجام شده در این چیپ ست بیشتر به سرعت بیشتر نقل و انتقالات داده ها چه در پنل I/O و چه در اسلات های PCIe و برخی نکات ریز دیگر محدود شده است. چیپست H270 نیز کامپیوترهای سطح بالای اداری، غیر اورکلاکینگ، میان رده و…را تحت پوشش قرار می دهد و Z270 برای مصارفی مانند گیم، اورکلاک و مصارف سنگین استفاده می شود. یکی از مهمترین برتری های چیپست های سری ۲۰۰ اینتل را می توان در پشتیبانی از تعداد مسیرهای PCI Express 3.0 16X دانست؛ به طوری که در چیپست های سری ۲۰۰ این مسیرها به ۱۴ عدد در مقابل ۱۰ عدد در سری ۱۰۰ افزایش یافته است. افزایش مسیرهای HSIO و پهنای باند قابل پشتیبانی در این چیپست ها این امکان را در اختیار تولید کنندگان مادربرد قرار می دهد که از رابط های مدرنی همچون Thunderbolt و USB 3.1 و حتی اسلات های M.2 بیشتری بهره برده و از حداکثر امکانات و سرعت آنها استفاده نمایند. از جمله دیگر برتری های چیپست های سری ۲۰۰ اینتل می توان به پشتیبانی از فناوری Optane اشاره کرد که SSD های پر سرعت نسل آینده را شامل می شوند که با PCIe درگیر هستند. مسیر PCI به طور ذاتی مستقیما به پردازنده متصل شده و به همین علت نیازی به داده پردازی های حافظه رم ندارد. در نتیجه سرعت نقل و انتقال و تصمیم گیری در پروسه پردازش و فراخوانی بسیار افزایش یافته است. اینتل ادعا می کند که حافظه های Optane تا ۱۰ برابر تاخیر کمتر، ۳ برابر استقامت بیشتر، ۴ برابر بهبود عملکرد در نوشتن، ۳ برابر سرعت خواندن بیشتر و عملکرد ۳۰% درصد به ازای هر ثانیه در استفاده از توان ورودی را به نسبت تراشه های NAND رقیب دارا هستند.

یکی دیگر از امکانات نهفته در چیپست های سری ۲۰۰ اینتل را می توان به پشتیبانی از تکنولوژی Rapid Storage Technology v15 نسبت داد. مسیرهای قدیمی و با سرعت کمتر که عموما در اختیار رابط های USB 3.1 و M.2 قرار می گیرند، شامل مدل های PCIe X1 می شوند که گاها به صورت تکی و یا ترکیبی استفاده می شوند. در چیپست های سری ۲۰۰ پشتیبانی از این مسیرها به ۳۰ عدد رسیده است که در پلتفرم پیشین برابر با ۲۶ عدد بوده است. آنچه که چیپست Z270 را از H270 جدا می سازد، همان چیزی است که دو چیپست Z170 و H170 را از یکدیگر متمایز می کند. به عنوان مثال می توان به قابلیت اورکلاک در چیپست Z270 اشاره کرد که چیپست H270 فاقد آن خواهد بود. مورد دیگر قابلیت ترکیب و ادغام مسیر های HSIO در زمینه PCIe است که چیپست H170 فاقد این ویژگی است. بدین ترتیب که چیپست Z270 می تواند مسیرهای PCIe 3.0 X16 را به دو مسیر X8 تبدیل سازد که این قابلیت در پشتیبانی از فناوری Multi GPU مورد استفاده قرار می گیرد. هر چند که این محدودیت تنها به کارت گرافیک های Nvidia ختم می گردد و کارت گرافیک های AMD تا حدودی با این مسئله کنار آمده اند چرا که کارت گرافیک دوم مسیر PCIe X4 را در اختیار می گیرد و متاسفانه نتیجه ی خروجی نیز در این چیشنش اصلاً رضایت بخش نیست.

نمای بیرونی و بسته بندی

جعبه ای با رنگ زمینه مشکی و حرف G که با رنگ قرمز خود و ابعاد بزرگی که دارد کاملاً جلب توجه می کند. این نوع طراحی به شناخت سریع محصول کمک بسیاری کرده است و به سرعت می توان متوجه شد که با یک مادربرد گیمینگ طرف هستیم. نشان و نوشته FATAL1TY در بالاترین بخش جعبه و نوشته ازراک در زیر آن قرار گرفته است. در وسط جعبه چیپ ست H270 نوشته شده است، نگاه را کمی پایین تر می آوریم و به برچسب گارانتی الماس ایران بر می خوریم که می تواند خیال دوست داران برند ازراک را در بحث خدمات راحت کند. در سمت دیگر می توان ویژگی هایی همچون پشتیبانی از نسل هفتم پردازنده های اینتل، مولتی گرافیک کارت های ای ام دی، و چیپ ست ماربرد را مشاهده کرد.

رنگ مشکی و قرمز همچنان در پشت جعبه هم مورد استفاده طراحان بوده است اما در این بخش رنگ مشکی برای خوانایی بیشتر نوشته ها با درصد بیشتری استفاده شده است. در این بخش می توان نمای کاملی از مادربرد را به همراه توضیحاتی در مورد ویژگی هایی همچون، کارت صدا، نورپردازی، لایه های ساختاری مادربرد، استفاده از رابط های پر سرعت، پوشش فلزی اسلات PCIe، مدار تغذیه با عملکرد بالا، توضیحاتی در مورد پنل I/O و مشخصات مادربرد را مشاهده کرد.

با باز کردن جعبه می توان در کنار مادربرد لوازم دیگری مانند، سی دی درایور، دفترچه راهنما، تعداد ۲ کابل ارتباطی ساتا، برچسبی با نشان ازراک، ، پنل محافظ I/O و پیچ هایی برای ماژول های M.2 را مشاهده کرد. در کل طراحی جعبه و محتویات درون آن بسیار جذاب و زیبا انجام شده است که باید به طراحان ازراک در این مورد خسته نباشید گفت.

طراحی و ساختار

مادربرد را از نظر ظاهری مورد بررسی قرار می دهیم. ازراک سعی کرده است رنگ استفاده شده در جعبه را بروی مادربرد هم مورد استفاده قرار دهد. در نمای روبروی مادربرد می توان استفاده از رنگ مشکی و قرمز را مشاهده کرد که در کنار مدار چاپی سفارشی که در قسمت M.2 مشاهده می شود ظاهر مناسبی را در این بخش به وجود آورده است. با وجود ساده بودن طراحی سینک های حرارتی و پنل پلاستیکی، همچنان پویایی در طراحی دیده می شود و به قول یکی از دوستان بیشتر به یاد خودروهای ماسل کار می افتیم که در کنار بروز بودن طراحی سنتی خود را حفظ کرده است.

سینک های حرارتی که بروی مدار قدرت و چیپ ست مادربرد قرار گرفته اند از طراحی مناسبی برخوردار هستند اما به شخصه ترجیح می دادم که برچسب قرار گرفته بروی سینک حرارتی چیپ ست کمی بهتر طراحی می شد یا اصلا قرار نمی گرفت. از این موارد که بگذریم، استفاده از خنک کننده هایی با بزرگترین ابعاد هم در این مادربرد با به راحتی انجام می شود که باید این مهم را به طراحی سینک ها با ابعاد مناسب نسبت داد.

چیپ ست H270 از همان پردازنده هایی که Z270 پشتیبانی می کند، استفاده می کند. این مادربرد از سوکت ۱۱۵۱ که در نسل هفتم و ششم پردازنده های اینتل وجود دارد پشتیبانی می کند. در این سوکت پردازنده هایی از نوع  Core i7/i5/i3/Pentium/Celeron دیده می شود که می توان پرچمداران آن را ۷۷۰۰K و ۶۷۰۰K دانست.

ازراک برای این مادربرد از طراحی مدار فاز قدرت ۲+۸ استفاده کرده است. مدار استفاده شده در این مادربرد از کیفیت ساخت بالایی برخوردار است به طوری که می توان به راحتی به فرکانس و نتایج بالاتر از حالت استاندارد پردازنده رسید. این مهم در حالی است که استفاده از خازن ها، چوک ها، ماسفت هایی با تحمل بالا در عملکرد طولانی مدت و حرارت بالا باعث می شود تا این مادربرد با اعتماد به نفس بالا، خواسته های کاربر را در فشار بار کاری بالا به ارمغان برساند. یکی از مواردی که در این مادربرد به خوبی صورت می گیرد، اورکلاک آسان پردازنده است که باید آن را به این مدار فاز قدرت مناسب نسبت داد که می تواند به خوبی برق مورد نیاز پردازنده را با ثبات هر چه بیشتر تامین کند. همچنین ازراک از مدار فاز دیجیتال Digi Power استفاده کرده است تا ولتاژ پردازنده با ثبات بیشتری به کار خود ادامه دهد و طول عمر بیشتری را برای این بخش از مادربرد در نظر بگیرد.

در بخش حافظه شاهد ۴ اسلات DIMM هستیم که با رنگ مشکی و قرمز در هماهنگی کاملی با طراحی دیگر اجزای مادربرد به سر می برند. در این بخش کاربر می تواند تا حداکثر ۶۴ گیگابایت حافظه از نوع DDR4 را برای این مادربرد در نظر بگیرد. یکی از نکاتی که در این مادربرد مورد توجه ما قرار گرفت، عنوان نکردن پشتیبانی از حداکثر فرکانس رم بود. چه در جعبه و چه در وب سایت ازراک، تنها حافظه پایه رم درج شده است که در نسل هفتم پردانده های اینتل این فرکانس پایه برابر با ۲۴۰۰ مگاهرتز است و در نسل ششم پردازنده ها برابر با ۲۱۳۳ مگاهرتز است. البته به این معنا نیست که این مادربرد از فرکانس های بالاتر پشتیبانی نمی کند زیرا پشتیبانی از پروفایل XMP نسخه ۲ این موضوع را اثبات می کند که می توان از حداکثر فرکانس رم های خود استفاده کنید. البته خوشبختانه زمانی که به تنظیمات بایوس سر زدیم دیدم که فرکانس ۳۲۰۰ مگاهرتز رم های استفاده شده به صورت پروفایل XMP در اختیار ما قرار داشت پس یادتان نرود اگر این مادربرد را تهیه کردید در اولین قدم پروفایل حافظه را بروی حداکثر قرار دهید. ازراک برای ثبات بیشتر حافظه ها از پین های طلایی استفاده کرده است که در کنار استفاده از ۴ لایه ساختاری، عملکرد خوبی را از این مادربرد شاهد بویدم.

 در بخش اسلات های PCIe شاهد ۲ اسلات PCI Express X16 هستیم که چینش آنها در حالت مولتی گرافیک به صورت ۱۶X/4X است. اسلات PCIe برای دوام بیشتر و تحمل فشار وارد شده از کارت های سنگین، به زره فولادی مجهز شده اند، البته این زره تنها در یک اسلات دیده میی شود و اسلات دیگر از این زره بی بهره است. ساختار این زره طوری نیست که ازراک آن را صرفاً بروی اسلات یا برای زیبایی گذاشته باشد، بلکه برای استحکام هر چه بیشتر این محافظ فلزی در بدنه PCB فرو رفته است. اگر جزء آن دسته از کاربرانی هستید که از چینش مولتی گرافیک استفاده می کنید باید عرض کنیم که متاسفانه این مادربرد تنها از مولتی گرافیک کارت های ای ام دی پشتیبانی می کند (CrossFireX). در این بین ۴ اسلاتPCI Express 3.0 x1 برای استفاده از ماژول هایی با ساختار M.2 در نظر گرفته شده است که اتصال قطعاتی مانند کارت صدا یا سالید هایی با این ساختار را در تعداد بالا امکان پذیر کرده است.

در بالا و پایین دو اسلات PCI Express X16، تعداد دو M.2 قرار گرفته است. این پورت ها که برای سرعت بخشیدن به انتقال داده به کار رفته است، سالید هایی تا ۸۰ میلی متر را پشتیبانی می کنند. همانطور که در بخشی دیگر عنوان شد، ازراک در جلوی هر پورت M.2 چاپ قرمز رنگی را بروی مدار در نظر گرفته است که همین عامل بر جذابیت بصری مادربرد افزوده است. اگر به فکر تهیه سالیدی برای این مادربرد هستید می توانید قبل از خرید، دفترچه راهنما مادربرد را مطالعه کنید تا انتخاب بهتری را در این مورد داشته باشید.

برای اتصال منابع ذخیره سازی یا درایوهای نوری، ازراک بجز M.2 تعداد ۶ پورت SATA3 از نوع ۶ گیگابیت در ثانیه را در نظر گرفته است که تعداد آنها در مادربردهای جدید تمام شرکت ها کمتر از نسل قبل شده است. برای سرعت بخشیدن به منابع ذخیره سازی هم می توانید بروی تکنولوژی RAID حساب باز کنید.

آنسوی مادربرد و در پنل I/O مادربرد، می توان ۲ پورت برای قراردادن آنتن شبکه بیسیم،  پورت PS/2 برای اتصال ماوس و کیبورد های قدیمی، تعداد ۲ پورت USB برای اتصال لوازم جانبی،  پورت D-Sub، پورتDVI-D ، پورت HDMI، تعداد ۳ پورت USB 3.0 از نوع Type-A و یک پورت  Type-C، یک پورت شبکه، تعداد ۵ جک ۳٫۵ میلی متری و یک S/PDIF را مشاهده کرد.

ازراک از کارت صدایی استفاده کرده است که تا این تاریخ در تمام مادربردهای بررسی شده جدید مبتنی بر چیپ ست Z270 و H270 شاهده آن بوده ایم. در این کارت صدا شاهد یک مدار خوب همراه با Realtek ALC1220 و کدک های صوتی با کیفیت بالا هستیم. استفاده از خازن های طلایی Nichicon که این روزها در کمتر مادربردی دیده نمی شودند، برای فیلتر کردن صدا و جدا کردن ناخالصی ها به همراه آکوستیک کردن آن و از بین بردن تداخل در حجم بالا به کار گرفته شده است که می تواند با ایجاد جلوه های صوتی، گزینه مناسبی برای گیمرها و عاشقان موسیقی باشد. این کارت صدای ۷٫۱ کاناله می تواند نسبت سیگنال به نویز ۱۲۰ دسی بل را تولید کند که در کنار صدای ۳۲ بیتی برای استفاده از هدفون های حرفه ای یا اسپیکرهای حرفه ای مناسب ارزیابی می شود (البته اگر آهنگ سازی یا تنظیم موسیقی انجام می دهید که بحثش جداست). از دیگر ویژگی هایی که ازراک برای بخش صدای این مادربرد در نظر گرفته است، استفاده از لایه های مختلف در PCB برای کاهش تداخل اصوات و استفاده از کانکتور طلایی برای هدر جلوی کیس و اتصال هدفون و اسپیکر است که با بهترین کیفیت این اتصال صورت گیرد.

بعد از بررسی ظاهری سینک های دفع حرارت و پنل پلاستیکی قرار گرفته بروی پنل I/O و کارت صدا را باز کردیم. پنل پلاستیک در داخل خود بخشی برای نورپردازی دارد که با کانکتوری به مادربرد متصل شده است. پس از جدا ساختن اتصال سیم پنل به مادربرد، چشممان به یک اسلات M.2 دیگر خورد که بسیار از جایگذاری آن در این مکان شگفت زده شدیم. این پورت برای استفاده از ماژول های بلوتوث یا وای فای مورد استفاده قرار می گیرد که ابعاد پشتیبانی شده آن هم دلیلی است برای این حرف. پنل فلزی هم که برای آنتن قرار گرفته بود صرفاً با استفاده از ماژول وای فای قابل استفاده است.

با برداشتن سینک های حرارتی می توان VRM یا مدار فاز قدرت قرار گرفته و چیپ ست مادربرد را مشاهده کرد. این چیپ ست مدیریت پورت های ورودی خروجی همچون USB، SATA، M.2، کارت صدا، شبکه بیسیم، اسلات ها مانند PCI Express x1، بایوس و تغییرات صورت گرفته برای اورکلاک را در دستور کار خود دارد که در H270 با محدودیات های مختصری نسبت به Z270 کار خود را انجام می دهد. البته این چیپ ست کمی با Z270 متفاوت است اما نسبت به نسل قبل خود پیشرفت های قابل ملاحظه ای را تجربه کرده است.

چیپ ست nuvoton nct6793d را می توان در کنار پورت M.2 مشاهده کرد. این عضو از مادربرد قادر به نظارت پارامترهای مهم در سخت افزارهای استفاده شده از جمله ولتاژ، سرعت فن و درجه حرارت است.

ازراک در بخش نورپردازی هم کم کاری نکرده است به طوری که می توان در ۳ نقطه مختلف مادربرد نورپردازی جالبی را مشاهده کرد کرد که می توان با استفاده از نرم افزار ارائه شده آن را مدیریت کرد. جدا از نورپردازی هایی که بروی مادربرد قرار گرفته است، ازراک کانکتور جدایی را برای اتصال نوار LED RGB قرار داده است که می توان آن را هم با نرم افزار مدیریدت نورپردازی، تحت کنترل در آورد. یک نکته دیگر این است که نام انتخاب شده برای نورپردازی با نام AURA RGB LED شناخته می شود که مشابه نام انتخابی در مادربرد های ایسوس است، اما زیاد تعجب نکنید زیرا ازراک فرزند ایسوس است.

 نرم افزارهای جانبی

ازراک همراه این مادربرد نرم افزار های جانبی را در نظر نگرفته است. اما می توانید با استفاده از ASrock APP SHOP نرم افزارهای بسیاری را برای این محصول دانلود کنید. از مهمترین این نرم افزارها می توان به ASRock F-Stream، ASRock AURA RGB LED، ASRock Key Master، ASRock APP Charger، ASRock XFast LAN و ASRock EZ Mode اشاره کرد. نرم افزارهای یاد شده توان این را دارند تا کاربر را برای تجربه بهتر از کار کردن با سیستم یاری رسانند.

 بایوس

ازراک برای مادربرد خود همچونه بسیاری از محیط های کاربری بایوس در محصولات موفق، این محیط را دو وجهه در نظر گرفته است که می توان آن را برای کاربران آماتور و کاربران حرفه ای تقسیم بندی کرد. در رابط آسان که مناسب کاربران غیر حرفه ای است، مواردی همچون مانیتورینگ کامل هر قطعه به صورت جدا، فلش کردن مادربرد برای پشتیبانی گرفتن یا بروزرسانی بایوس، مدیریت بخش خنک کننده و فن ها و RAID MODE ر ا داریم.

و اما در محیط کاربری حرفه ای، شما می توانید بین گزینه های Main، OC Tweaker، Advanced، Tool، H/W Monitor، Securety و Boot تغییراتی را انجام دهید. در این بخش کاربر می توان ریز ترین موارد از ولتاژ، فرکانس و فعال کردن بسیاری از گزینه های عملکردی را داشته باشد که تمام این موارد در کنار آگاهی از اورکلاک و برخی از موارد سخت افزاری امکان پذیر است و در غیر این صورت ریسک این تغییرات بسیار بالا است.

نرم افزارهای تست

۳D MARK : این نرم افزار را می توان محبوب ترین نرم افزار تست قطعات سخت افزاری عنوان کرد. یکی از مسائلی که نرم افزار مورد نظر را برای تست ها در اولویت قرار می دهد، تاثیر تمام قطعات در نتیجه نهایی است. به طوری که تمام قطعات استفاده شده می توانند در صورت تقویت عملکرد یا نقص در عملکرد نتیجه نهایی این نرم افزار را تغییر دهند هر چند که پردازنده و کارت گرافیک بیشترین نقش را در امتیاز ها بازی می کنند. این نرم افزار دارای تست های متفاوتی است که هر یک می توانند قطعات را به چالش دعوت کنند. اما مجموعه سخت افزار برای انجام این تست ها از ۳ گزینه Ice Storm (کمترین میزان استرس به قطعات)، Cloud Gate (استرس وارد شده در حد متوسط) و Fire Strike (بیشترین میزان استرس وارد شده به قطعات) استفاده می کند.

CINEBENCH R15 : نرم افزاری برای تست پردازنده و کارت گرافیک. این نرم افزار پس از تست قطعه مورد نظر امتیازی را بر اساس فریم ثبت شده در ثانیه عنوان می کند. پس از درج امتیاز می توان نتایج به دست آمده از دیگر محصولات را در جدولی مشاهده کرد. در حالت حرفه ای، این نرم افزار می توان پردازنده را به صورت تک هسته ای یا با تمام هسته های موجود بررسی کند. برای امتیاز دهی در بخش کارت گرافیک با پخش ویدیو سه بعدی عملیات امتیاز دهی انجام می شود و می توان از نتیجه به دست آمده به راحتی اطلاع یافت.

AS SSD Benchmark : نرم افزاری برای تست SSD و منبع ذخیره سازی که می توان با آن از سرعت خواندن و نوشتن قطعه و همچنین زمان تاخیر و امتیاز آن مطلع شد. همچنین می توان اطلاعات مختصری از نوع قطعه مورد نظر به دست آورد.

ATTO Disk Benchmark : نرم افزاری برای تست منابع ذخیره سازی با دقت بالا. این نرم افزار بعد از انتخاب منبع ذخیره سازی، قطعه را با حجم های مختلف تست می کند و سرعت خواندن و نوشتن آن را نشان می دهد.

PCMARK : نرم افزاری دیگر از شرکت Futuremark که در سبد خود نرم افزار محبوب ۳DMARK را دارد. این نرم افزار با سنجش قدرت سیستم در زمینه مدیا و وب گردی سعی دارد تا امتیازی را در این زمینه به قطعات سخت افزاری استفاده شده بدهد. تست هایی مانند ویدیو چت، سرعت موتور جستجوگر، نرم افزارهای نوشتاری، بازی ها، ادیت کردن عکس ها و ویدیو از جمله این تست ها است. تست ها در این نرم افزار با دو روش انجام می شود که شامل HOME ACCELERATED و WORK ACCELERATED هستند.

بازی ها

سیستم تست :

پردازنده Intel Core i7 6700k : یکی از بهترین گزینه ها برای انجام تست ها و بازی ها این پردازنده است. از ویژگی های این پردازنده می توان به معماری ساخت ۱۴ نانومتری، ۴ هسته و ۸ رشته موازی، فرکانس کاری ۴ گیگاهرتز و مقدار ۸۸ مگابایت برای کش اشاره کرد. عملکرد بی نظیر این پردازنده آدرنالین خون کاربر را به بالاترین حد خود می رساند.

حافظه G.SKILL TRIDENT Z: از ویژگی های حافظه استفاده شده می توان به ۴ ماژول ۸ گیگابایتی از نوع DDR4، فرکانس پایه ۲۱۳۳ مگاهرتز و نهایت فرکانس ۳۴۰۰ مگاهرتز، پشتیبانی از پروفایل XMP 2.0 و زمان تاخیر ۱۶۶  اشاره کرد.

کارت گرافیک Gigabyte GTX 950 Xtreme Gaming : مدتی است که از این کارت گرافیک استفاده می کنیم و بر این اعتقادیم که نسبت به مبلغ پرداختی عملکرد خوبی را از آن شاهد هستیم. استفاده از رابط ۱۲۸ بیتی، فرکانس کاری بین ۱۲۰۳ مگاهرتز تا ۱۴۳۱ مگاهرتز، ۲ گیگابایت حافظه از نوع GDDR5، فرکانس حافظه ۷۰۰۰۰ مگاهرتز، معماری ساخت ۲۸ نانومتری، حداکثر رزولوشن ۲۱۰۶۰×۴۰۹۶ پیکسل و پشتیبانی از DirectX 12 را می توان از ویژگی های این کارت عنوان کرد.

منبع تغذیه GREEN GP1350B-OC : محصولی با استاندارد ۸۰PLUS SILVER و عملکردی مناسب. منبع تغذیه مورد نظر از زیر مجمو عه های کمپانی نام آشنای CWT است. از ویژگی های این منبع تغذیه می توان به ۲ مدار مجزا ۷۵۰ وات، مصرف بهینه انرژی در حالت آماده به کار، استفاده از خازن های جامد ژاپنی در مدار DC-DCC، استفاده از خازن های الکترولیت ژاپنی Nippon Chemi Con با تحمل حرارت ۱۰۵ درجه سانتی گراد، استفاده از قطعات صنعتی برای افزایش طول عمر، فن خنک کننده با عملکرد بهینه و نویز کم و بسیاری از موارد دیگر که می تواند برای کاربران سخت گیر انتخاب خوبی را به همراه داشته باشد.

منبع ذخیره سازی ADATA XPG SX900 : مدل مورد استفاده با ظرفیت ۱۲۸ گیگابایت است که برای استفاده ۱۱۹ گیگابایت را در اختیار کاربر قرار می دهد. این حافظه سالید دارای سرعت نوشتن ۵۲۰ مگابایت در ثانیه و سرعت خواندن ۵۵۰۰ مگابایت در ثانیه است.

خنک کننده GREEN GLACIER 240 : واتر کولری با ساختار و قیمت مناسب. از جمله ویژگی های این خنک کننده می توان به استفاده از رادیاتور ۲۴۰ میلی متری، استفاده از دو فن ۱۲ میلی متری، واتر پمپ قدرتمند با ۷۰۰۰ دور در دقیقه و ۱۰۰۰ هزار ساعت عمر مفید، واتر بلاک کاملا مسی و فن هایی با نویز کم و طول عمر بالا اشاره کرد.

نتیجه

ازراک همچون گذشته تمام سعی و تلاش خود را کرده است تا محصولی را به دست مشتری برساند که تنها کارایی را در اولیت خود قرار داده باشد. استفاده نکردن از قطعات یا ویژگی هایی که ممکن است در بسیاری از مادربردها وجود داشته باشد اما خیلی از کاربران از آن بهره ای نبرند و تنها مبلغ آن را پرداخت کرده باشند را می توان یکی از مزیت های ازراک دانست. ازراک در مادربردی که بررسی شد تلاش کرده است تا محصولی عالی را در قالب H270 وارد بازار کند که به جرات می توان گفت تا این لحظه این مادربرد از بسیاری از مادربردهای Z270 هم عملکردی به صرفه تر و بهتر را داشته است. در بازی ها و بنچمارک ها نتایج گاه یا پا به پای مادربردهایی با چیپ ست Z270 بود و یا در برخی نتایج عملکردی بهتر از آنها را در این مادربرد شاهد بودیم.


انتظارها به سر رسید و سری جدید مینی پی سی های اینتل معرفی شدند.

مینی پی سی اینتل kabylake

مینی پی سی اینتل kabylake

NUC ها در حقیقت کامپیوترهای کوچک اما قدرتمند اینتل هستند که بر اساس آنچه در نمایشگاه CES 2017 شاهد بودیم، حالا از پردازنده های جدید سری کیبی لیک سازنده هم پشتیبانی می کنند.

این مینی پی سی های اینتل با قیمت معقول، قدرت مناسب و ابعاد کوچک خود مشهور شده‌اند. اما حالا با مجهز شدن به پردازنده‌های نسل هفتم اینتل قدرتمندتر شده و طراحی جدید و پورت تاندربولت ۳ نیز دارند.

اینتل نسخه‌های جدید NUC را در پنج مدل شامل دو مدل با پردازنده‌های دسکتاپ Core i3، دو مدل با پردازنده‌های دسکتاپ Core i5 و یک مدل با پردازنده‌های دسکتاپ Core i7، روانه‌ی بازار می‌کند. همچنین از لحاظ ابعاد شاهد دو نسخه خواهیم بود، یک نسخه با ابعاد بزرگ‌تر برای پشتیبانی از حافظه‌های ذخیره‌سازی ۲.۵ اینچی SATA و نسخه‌ای کوتاه‌تر برای اس‌اس‌دی‌های M.2 .

پیش تر اینتل ۲ مدل سلرون از نسل ششم پردازنده های اینتل را معرفی کرده بود که یک مدل به صورت آماده به همراه رم و هارد و یک مدل به صورت نیمه آماده بدون رم و هارد که قابلیت شخصی سازی را به کاربر می دهد.

سخنگوی اینتل می گوید این شرکت کامپیوترهای جدید را با تمرکز بر کاربران خانگی و سرگرمی، ویرایش ویدیو و انجام بازی های کامپیوتری به تولید رسانده است.

ces2017_intel_nuc-4

فروش مدل هایی که به پردازنده Core i3 مجهز هستند با فاصله ی کوتاهی از اتمام نمایشگاه CES 2017 آغاز می شود، اما برای تهیه نسخه های مجهز به i5 و i7 که قوی تر هستند، باید مدت بیشتری را منتظر بمانیم.

البته در این میان تنها مدل مجهز به Core i7 کاملاً جدید به حساب می آید و نسخه های دیگر در حقیقت نسل جدید محصولات پیش از خود هستند که حالا با پردازنده های تازه از نظر سخت افزاری بروزرسانی شده اند.

تمام مینی کامپیوترهای جدید که در نمایشگاه CES معرفی شدند برای انتقال ویدیوهای ۴K  به HDMI 2.0 مجهز هستند و هر نسخه نیز دارای ۴ پورت یو‌اس‌بی ۳٫۰، پورت اترنت و صدا در کنار کارت‌خوان میکرو‌ اس‌دی و سوکت یو‌اس‌بی نوع سی با پشتیبانی از تاندربولت ۳٫۰ است. از دیگر امکانات آنها می توان به پشتیبانی از حافظه DDR4 و پشتیبانی از حافظه بسیار سریع Optane اشاره کرد.

Optane نوع جدیدی از حافظه های فلش به حساب می آید که مبتنی بر فناوری ۳D Xpoint ساخته شده و به گفته ی سازنده ۱۰ برابر از حافظه های SSD سریع تر است.

ces2017_intel_nuc-6

مدل های Core i5 و i7 هم که قوی و گران قیمت تر به حساب می آیند از فناوری های پیشرفته مثل تاندربولت ۳ و گرافیک Iris Plus پشتیبانی می کنند.

اگر به دنبال کامپیوتر دسکتاپ باشید، مینی پی‌سی‌های NUC اینتل استانداردی برای این محصولات به شمار می‌روند.

هرچند هنوز قیمت مدل های جدید مشخص نیست، اما سخنگوی اینتل می گوید فاصله ی چندانی با نسل های قبلی نخواهد داشت. بر همین اساس می توان پیشبینی کرد قیمت مدل های Core i3 از حدود ۳۰۰ دلار، مدل های Core i5 از ۴۰۰ و در نهایت Core i7 از ۷۰۰ دلار آغاز شود.

 

 


هارد وسترن دیجیتال

هارد اکسترنال وسترن دیجیتال WesternDigital

هارددیسک اکسترنال وسترن دیجیتال که توسط کمپانی وسترن دیجیتال طراحی و تولید شده است. این مدل که از طراحی فوق العاده زیبایی سود می برد در سایز های مختلفی تولید شده و شما می توانید بر اساس نیاز خود ظرفیت آن را انتخاب کنید. از مهم ترین ویژگی های این مدل می توانید به بهره‌بری از رابط USB3.0 و سازگار با USB 2.0، نرم‌افزار انحصاری SmartWare برای گرفتن نسخه پشتیبان از داده‌ها، قابلیت گذاشتن رمز عبور با نرم‌افزار، ارزش بالای خرید در برابر قیمت مناسب، کارآیی و عملکرد فوق العاده، کیفیت ساخت بالا، امکانات و قابلیت‌های فراوان، طراحی و ظاهر شیک، قابلیت‌ های نرم‌ افزاری کارآمد، بهره‌بری از رابط های سریع و مقاومت بسیار بالا اشاره کرد.


مینی پی سی یا همان  مینی کامپیوترها اینتل چیست ؟

از سال ۲۰۱۱ شرکت های بزرگ مانند ایسوس ، اپل ، ودیگر شرکت های بزرگ عرصه کالاهای دیجیتال با بررسی اینکه طرفداران لپ تاپ بیشتر شده و طرفداران کامپیوترهای خانگی یا همان پی سی ها « PC » که از یک کیس و محتویات داخل ان تشکیل شد به خاطر وزن بالا و جاگیر بودن کمتر مورد توجه قرار میگیرد به همین دلیل دست به ساخت کامپیوترهایی زدند که از نظر ابعاد انداز کف دست و محتویات آن مانند چیپ ها و پردازنده های ان ساخت کمپانی اینتل بود ولی این کامپیوترهای کوچک از قدرت و کارایی پایینی بر خوردار بودند تا اینکه کمپانی اینتل در سال ۲۰۱۴ خود دست بکار شد و تولید مینی کامپیوتر را به دست گرفت.

این کالا را با نام نوک « NUC » که کوتاه شدن عبارت Next Unit Of Computing  است وارد بازار کرد که ابتدا به خاطر تولیدات قبلی این کال مورد استقبال قرار نگرفت ولی این محصول اینتل به خاطر کیفیت و عملکرد بالایی که دارد جای خودرا در بازار پیدا کرد بیشتر استفاده مینی کامپیوترهای اینتل در محیط های اداری ،ارگانها برای کاربری هایی مثل  استفاده در سالن کنفرانسها برای ویدئو پروژکتور،کارمندان ادارها،دکل های تصویر برداری راهنمایی و رانندگی بسیار پر کاربرد است در حال حاضر کمپانی اینتل خط تولید این محصول را تقویت کرد وحتی سری گیمینگ این محصول را هم تولید کرده است .

مینی پی سی اینتل

مینی پی سی اینتل

مینی پی سی

مینی پی سی اینتل کیوسک دیجیتال

مینی پی سی

تین کلاینت

مینی پی سی

سرگرمی خانگی

مینی پی سی

مانیتورینگ دوربین های مداربسته

مینی پی سی

اعلانات دیجیتالی - Digital Sigage

مینی پی سی

مینی پی سی تدوین

مینی پی سی

مینی پی سی اتاق کنفرانس

مینی پی سی


مدل تا آخرین حد اورکلاک شده سری STRIX ساخت ASUS که با مدل تجاری ROG STRIX-GTX1070-O8G-GAMING :

همان‌طور که اطلاع دارید کارت‌های گرافیک مبتنی بر این معماری با مدل تجاری GTX 10xx معرفی شده‌اند و تا به امروز و به صورت رسمی مدل Geforce GTX TITAN X Pascal 12GB به عنوان پرچم دار، مدل‌های Geforce GTX 1080 8GB و Geforce GTX 1070 8GB به عنوان کارت‌های رده بالای گیمینگ این معماری و Geforce GTX 1060 3GB/6GB نیز به عنوان مدل میان رده این خانواده روانه بازار شده‌اند.

asus-1070

البته زمزمه‌هایی نیز مربوط به معرفی مدل بسیار قدرتمند Geforce GTX 1080 Ti 12GB که مدل محدود شده Geforce GTX TITAN X Pascal محسوب می‌شود و کارت گرافیک فوق‌العاده خوش قیمت و اقتصادی Geforce GTX 1050 Ti در ماه‌های پیش رو شنیده می‌شود. این چند مدل معرفی شده به صورت کلی دارای ۳ تراشه گرافیکی (GPU) مختلف هستند. مدل‌های پرچم دار به تراشه بسیار قدرتمند GP102 با بیش از ۳۵۸۴ CUDA Core مجهز شده‌اند. مدل‌های رده بالا تراشه بسیار کارآمد GP104 مجهز به حداکثر ۲۵۶۰ CUDA Core را با خود به همراه دارند و تنها مدل میان رده این معماری نیز با تراشه GP106 و ۱۲۸۰ CUDA Core عرضه شده است.

مدل‌های رده بالای مبتنی بر این معماری همانند روال پیشین کمپانی انویدیا شامل یک مدل با امکانات و قابلیت‌های کامل ولی با قیمت نسبتاً بالا (Geforce GTX 1080) و یک مدل تا حدودی محدود شده ولی با قیمت بسیار مناسب و وسوسه کننده (Geforce GTX 1070) می‌شوند.

gtx-1070-asus-gaming

در واقع Geforce GTX 1070 8GB  تنها با ۶۴۰ CUDA Core کمتر، برخورداری از حافظه‌های GDDR5 8000MHz به جای حافظه‌های GDDR5X 10000MHz به کار رفته در Geforce GTX 1080 و حدوداً ۱۰۰MHz فرکانس پایه کمتر GPU بیش از ۳۷% از Geforce GTX 1080 8GB است. این در حالی است که در تست‌های عملی اختلاف کارایی بین این دو مدل به صورت میانگین حداکثر ۲۰% است. این بدین معناست که همواره برای داشتن بهترین‌ها باید هزینه به مراتب بیشتری بپردازید؛ اما در صورتی که همواره به دنبال خرید قطعات مقرون به صرفه و با نسبت کارایی به قیمت بالا هستید Geforce GTX 1070 8GB انتخاب زیرکانه‌تری محسوب می‌شود.

asus-me

ASUS نیز چند سالی می‌شود که بخش مربوط به طراحی و ساخت کارت‌های گرافیک خود را به کلی متحول کرده است، هم اکنون که در حال نگارش این بررسی هستیم ۶ مدل مختلف مرجع و اورکلاک شده از مدل Geforce GTX 1070 8GB را در تحت عنوان‌های Founders Edition، TURBO و STRIX ساخته و پرداخته و روانه بازار کرده است. در این بین مدل‌های سری STRIX به واسطه کولر بسیار قدرتمند و بی‌صدا، قطعات بسیار باکیفیت و مدرن به کار رفته در این سری، نورپردازی به وسیله RGB LED به همراه اورکلاک کارخانه‌ای قابل توجه، بهترین، خاص‌ترین و البته گران قیمت‌ترین اعضای این مجموعه محسوب می‌شوند.


ایسوس به تازگی نسل جدیدی از لپ‌تاپ سبک و قابل حمل خود در سری محصولات ZenBook را معرفی کرده است. ZenBook UX310UQ لپ‌تاپ ۱۳٫۳ اینچی است که در کنار یک وزن و ضخامت عالی قطعات سخت افزاری قدرتمندی را هم در خود جای داده است تا برای کاربردهای سنگین همچون اجرای نرم‌افزارهای حرفه‌ای ایده‌آل باشد.الترابوک های Zen از برند ایسوس از جمله برترین کامپیوترهای قابل حمل موجود در بازار هستند که همواره در حال آپدیت هستند. جدید ترین مدل از این محصول تحت عنوان ZenBook UX310UQ به تازگی از سوی ایسوس معرفی شده است. این محصول به یک نمایشگر ۱۳٫۳ اینچی با پشتیبانی از دقت FHD مجهز شده است. ضخامت آن به ۱۸٫۳۵ میلی متر و وزن آن نیز ۱٫۴ کیلوگرم است.

ASUS Zenbook UX310UQ

ASUS Zenbook UX310UQ

پردازنده دو هسته ای Intel Core i5-6260U قلب تپنده آن است و نرخ فرکانس این پردازنده نیز ۲٫۵ گیگاهرتز ذکر شده است. یک کارت گرافیک Nvidia GeForce 940MX 2GB نیز برای پردازش های گرافیکی سنگین تر از توان پردازنده گرافیکی مجتمع در نظر گرفته شده است. این کارت گرافیک توان اجرای بازی های روز را ندارد اما از پس نرم افزارهای گرافیکی و بازی های قدیمی بر خواهد آمد. در قسمت حافظه شاهد ۸ گیگابایت حافظه رم DDR4 و یک درایو سالید با ظرفیت ۲۵۶ گیگابایت هستیم. سیستم عامل ویندوز ۱۰، یک پورت USB-C، بلوتوث نسخه ۴٫۱، Wi-Fi و یک کارت خوان چند کاره از جمله دیگر ویژگی های ZenBook UX310UQ است.

سری محصولات زن‌بوک ایسوس همواره به عنوان یکی از اصلی‌ترین گزینه‌های خرید برای دانشجویان و کارمندان مطرح بوده است. چرا این محصولات ضمن فراهم کردن یک پردازنده قدرتمند، به گونه‌ای طراحی شده‌اند تا برای جا به جایی در کل طول روز مناسب باشند. نسل جدید از لپ‌تاپ های زن‌بوک ایسوس که با نام UX310UQ معرفی شده است نیز از این قاعده مستثنی نیست.

ZenBook UX310UQ

ZenBook UX310UQ

لپ‌تاپ جدید معرفی شده از سوی ایسوس دارای ۱۸٫۳ میلی متر ضخامت و ۱٫۴ کیلوگرم وزن است و از یک صفحه نمایش ۱۳٫۳ اینچی با وضوح ۱۹۲۰ در ۱۰۸۰ پیکسلی بهره می‌برد. ایسوس برای این لپ‌تاپ یک پردازنده جدید از سری محصولات اسکای لیک اینتل را هم در نظر گرفته است. پردازنده Core i5-6260U با دو هسته پردازشی در سرعت ۲٫۵ گیگاهرتز می‌تواند بسیاری از نیازهای روزمره یک دانشجو یا یک کارمند را به صورت کامل برطرف کند.

این لپ‌تاپ همچنین برای فراهم کردن یک عملکرد عالی به حافظه‌های رم DDR4 مجهز شده است و از درایوهای حافظه پرسرعت SSD نیز بهره می‌برد. کارت گرافیک GeForce 940MX با دو گیگابایت حافظه اختصاصی نیز تکمیل کننده قطعات سخت افزاری این لپ‌تاپ است و آن را برای استفاده از نرم افزارهای گرافیکی ایده‌آل کرده است.

ZenBook UX310UQ

از میان دیگر ویژگی‌های این لپ‌تاپ می‌توان به یک وب کم HD، شیار حافظه SD، یک پورت USB 3.1 Type-C، یک پورت USB 3.0، یک پورت USB 2.0 و یک پورت HDMI اشاره کرد. این لپ‌تاپ همچنین به بلندگوهای استریو و مجهز به فناوری SonicMaster مجهز است و از نسخه ۶۴ بیتی از سیستم عامل ویندوز ۱۰، بلوتوث ۴٫۱ و شبکه WiFi 802.11ac نیز بهره می‌برد. لپ‌تاپ UX310UQ قرار است از اواسط ماه دسامبر راهی بازار شود.


مانند نسل قبلی، این درایو نیز از درگاه کارت حافظه از نوع SD و همچنین Wi-Fi داخلی برخوردار است که به همین شکل، کاربر می تواند فایل های خود را به آن انتقال دهد. زمانی هم که فایل ها به درایو یاد شده منتقل شدند، می توان توسط یک لپ تاپ و به شکل بی سیم به My Passport Wireless Pro متصل شد و تصاویر یا سایر فایل ها را مشاهده کرد و آنها را مدیریت نمود.

یکی از تفاوت های نسخه Pro با مدلی که در سال ۲۰۱۴ رونمایی شد، طراحی به‌روز شده آن است. از طرفی این بار مدیریت پرونده و فایل ها به شکل کاملاً طبیعی تری صورت می پذیرد. در نسخه قدیمی، درایو به شکل خودکار تمام فایل های موجود در کارت SD را ذخیره می کرد اما اکنون به شکل بی سیم قادر هستید پرونده های مورد نظر خود از درون کارت را انتخاب کرده و از همان ها نسخه پشتیبان تهیه کنید.

وسترن دیجیتال از طرف دیگر اپلیکیشنی مبتنی بر iOS و اندروید نیز در اختیار خریداران این درایو قرار می دهد تا بتوانند از طریق موبایل یا تبلت خود، محتویات آن را مدیریت کنید.

این درایو تنها به صورت HDD عرضه می شود، در ظرفیت های های ۲ و ۳ ترابایتی

wd_my-passport-wireless-pro

محصولاتی که دارای قابلیت اتصال به صورت بی‌سیم (Wi-Fi) هستند، امکان به اشتراک‌گذاری اطلاعات و دسترسی سریع به آن‌ها را به صورت بی‌سیم در اختیار کاربر قرار می‌دهند و بهمین دلیل  از محبوبیت خاصی در میان مردم برخوردار شده‌‌اند و طرفداران زیادی پیدا کرده‌اند.

هارد دیسک My Passport Wireless یکی از همین محصولات دوست داشتنی است که توسط کمپانی وسترن دیجیتال که در زمینه طراحی و تولید تجهیزات ذخیره‌سازی اطلاعات نامی معتبر دارد، طراحی و تولید شده است.مای پاسپورت وایرلس دو کاربرد دارد یعنی هم یک هارد اکسترنال قابل حمل است و هم یک اکسس پوینت بی‌سیم که دسترسی به اطلاعات را بدون نیاز به هیچ‌گونه کابلی برای شما میسر می‌سازد و در واقع نقش نوعی سرویس ابری یا کلاود (Cloud) شخصی را برای شما ایفا می‌کند.

 

وسترن دیجیتال

 

 

این محصول در واقع یک هارد دیسک اکسترنال قابل حمل است که از تکنولوژی بی‌سیم (Wi-Fi) هم بهره می‌برد و به شما قابلیت دسترسی به اطلاعات درون هارد دیسک را به دو صورت بی‌سیم و باسیم ارایه می‌دهد. شما می‌توانید با اتصال این محصول از طریق Wi-Fi به دستگاه‌هایی مثل لپ‌تاپ، تبلت یا گوشی موبایل به میزان قابل ملاحظه‌ای حافظه آن‌ها را افزایش دهید