10 تکنولوژی نوظهور برتر سال 2017

مجمع جهانی اقتصاد: ۱۰ تکنولوژی نوظهور برتر سال ۲۰۱۷

بر اساس لیستی که مجمع جهانی اقتصاد منتشر کرده است، طیف وسیعی از تکنولوژی‌های پیشرفته، ازجمله «برگ مصنوعی»

بر اساس لیستی که مجمع جهانی اقتصاد منتشر کرده است، طیف وسیعی از تکنولوژی‌های پیشرفته، ازجمله «برگ مصنوعی» که دی اکسید کربن را به سوخت تبدیل می‌کند، تکنیکی که آب را از هوا برداشت می‌کند به زودی نقش مهمی در مقابله با چالش‌های جدی جهان ایفا خواهند کرد.

به گزارش اتاق بازرگانی تهران، این تکنولوژی‌ها توسط کارشناسان مجموع جهانی اقتصاد و شوراهای آینده جهانی با همکاری علمی امریکایی‌ها و هیات مشاوران انتخاب شده است. هر تکنولوژی براساس پتانسیل آن برای بهبود زندگی، تبدیل صنایع و حفاظت از کره زمین انتخاب شده است.

مورات سونمز، رئیس مرکز انقلاب صنعتی چهارم و عضو هیات مدیره مجمع جهانی اقتصاد می‌گوید: فناوری‌های نوین تعریفی دوباره برای صنایع ارائه خواهند داد و مرزهای سنتی را از بین می‌برند. همچنین فناوری‌های نوین فرصت هایی جدید ایجاد می‌کنند که نسبت به گذشته هرگز دیده نشده است.

۱۰ فناوری برتر در فهرست سال ۲۰۱۷ ازاین قرار است:

۱.  Liquid biopsies

لیکوئید بیوپسی یک گام روبه جلو برای مبارزه با سرطان است. اول، آن‌ها درجاهایی که امکان بیوپسی‌های مبتنی بر بافت ممکن نیست، جایگزین می‌شوند. دوم، آن‌ها طیف گسترده ای از اطلاعات را در مقایسه با نمونه‌های بافت ارائه می‌دهند و فقط اطلاعات موجود در نمونه را منعکس می‌کنند.

۲.  Harvesting clean water from air

توانایی استخراج آب پاک از هوا، موضوع جدیدی نیست. بااین حال، تکنیک‌های موجود به سطح رطوبت بالا و مقدار زیادی برق نیاز دارد. اما این ماجرا در حال تغییر است. یک تیم از ام آی تی، دانشگاه کالیفرنیا و برکلی موفق شدند آزمایشی انجام دهند که در یک فرایند با استفاده از بلورهای متخلخل، آب را بدون استفاده از انرژی تبدیل می‌کند. یک راه دیگر هم استارت آپی به نام زیر مس واتر (Zero Mass Water) از آریزوناست که در روز توانایی تولید ۲-۵ لیتر آب از سیستم خورشیدی خارج از شبکه را دارد.

۳. Deep learning for visual tasks

کامپیوترها شروع به تشخیص تصاویر بهتر از انسان می‌کنند. با تشکر از یادگیری عمیق و هوش مصنوعی در حال ظهور، تکنولوژی دید کامپیوتری به طور فزاینده ای در برنامه‌های متنوع مانند وسایل نقلیه مستقل، تشخیص پزشکی، ارزیابی خسارت برای ادعای بیمه و نظارت بر سطح آب و عملکرد محصول مورداستفاده قرار می‌گیرد.

۴.  Liquid fuels from sunshine

آیا می‌توان برگی تولید کرد که فتوسنتز مصنوعی برای تولید و ذخیره انرژی انجام دهد؟ به نظر می‌رسد که این چشم انداز به طور فزاینده ای مثبت باشد.

جواب در استفاده از کاتالیزور نور خورشیدی فعال برای تقسیم مولکول‌های آب به آب و هیدروژن و سپس به استفاده از همان هیدروژن برای تبدیل به دی اکسید کربن و هیدروکربن‌ها نهفته است. در چنین سیستمی، دی اکسید کربن تولیدشده به جای رفتن به جو به سوخت تبدیل می‌شود که می‌تواند انقلابی برای صنایع خورشیدی و بادی باشد.

۵.  The Human Cell Atlas

یک همکاری بین المللی برای کشف بدن انسان بانام Human Cell Atlas در اکتبر ۲۰۱۶ راه اندازی شد. این پروژه توسط جان زوکربرگ پشتیبانی شد که هدفش شناسایی هر نوع سلول در هر بافت بود. این تکنولوژی مشخص می‌کند که کدام ژن ها، پروتئین‌ها و مولکول‌های دیگر در کجا فعال هستند. تعیین محل دقیق سلول‌ها و چگونگی ارتباط آن‌ها با یکدیگر و اینکه زمانی که جنبه‌های ژنتیکی با دیگر جنبه‌های سلولی تغییر می‌کنند، عملکرد بدن به کجا منتهی می‌شود از دستاوردهای این تکنولوژی است. محصول نهایی این ابزار هوشمند برای بهبود و شخصی سازی مراقبت‌های بهداشتی خواهد بود.

۶.  Precision farming

انقلاب صنعتی چهارم به کشاورزان کمک می‌کند تا مجموعه ای جدید از ابزارها برای افزایش عملکرد و کیفیت محصول و کاهش مصرف آب و مواد شیمیایی به کارگیرند. سنسورها، روبات ها، GPS، ابزار نقشه برداری و نرم افزارهای تجزیه وتحلیل داده ها، همگی برای سفارشی کردن مراقبت گیاهان هستند.

درحالی که چشم انداز استفاده از هواپیماهای بدون سرنشین برای ضبط سلامتی گیاهان از راه دور برای بسیاری از کشاورزان امکان پذیر است، تکنولوژی‌های کمتر تکنیکی هم در حال ورود به اینترنت هستند.

صلاح سوکارایه از دانشگاه سیدنی نشان داده است که یک رویه ساده و سیستم مانیتورینگ کم هزینه در اندونزی وجود دارد که متکی بر قدرت خورشیدی و تلفن‌های همراه است.

۷.  Affordable catalysts for green vehicles

پیشرفتی برای تکنولوژی انتشار گازی صفر در حال انجام است که از سلول‌های سوختی هیدروژنی تغذیه می‌کند. البته تا به امروز به دلیل قیمت بالای کاتالیزورهای حاوی پلاتین ناکام مانده است. بااین حال پیشرفت‌های زیادی برای کاهش وابستگی به این فلز نادر و گران قیمت صورت گرفته است. به طوری که آخرین پیشرفت‌ها شامل کاتالیزورهایی هستند که دیگر پلاتین ندارند و در بعضی موارد از فلز کمتری در آن‌ها استفاده شده است.

۸.  Genomic vaccines

واکسن‌های مبتنی بر ژن به روش‌های مختلف نسبت به موارد پیش تر آن بهتر عمل می‌کنند. در مقایسه با تولید پروتئین در کشت سلولی یا تخم مرغ، تولید مواد ژنتیکی باید ساده تر و ارزان تر باشد. یک رویکرد مبتنی بر ژئونومیک‌ها برای واکسن‌ها باعث انعطاف پذیری سریع تر در موتاسیون پاتوژن می‌شود و درنهایت دانشمندان را قادر می‌سازد تا افرادی که به یک پاتوژن مقاوم هستند شناسایی شوند. آنتی بادی‌های حافظت شده جدا می‌شوند و به دنبال آن از سلول‌های فرد آنتی بادی‌های دیگر تولید می‌شود.

۹.  Sustainable design of communities

اعمال ساخت وساز سبز به چند ساختمان، پتانسیلی در میزان انرژی و آب ایجاد می‌کند. ارسال انرژی خورشیدی به صورت محلی به یک میکروگرام هوشمند می‌تواند مصرف برق را به نصف کاهش دهد و باعث کاهش انتشار کربن به صفر شود. طرح دیگری در همین پروژه وجود دارد که سیستم‌های آب را دوباره طراحی می‌کند به این صورت که روی آب فاضلاب از توالت‌ها عملیاتی انجام شود که دوباره مورداستفاده قرار گیرد. همچنین آب باران به توالت‌ها و شستشوکننده‌ها منتقل شود. به این صورت تقاضای آب آشامیدنی تا ۷۰ درصد کاهش پیدا می‌کند.

۱۰.  Quantum computing

پتانسیل تقریباً بی حدوحصر کامپیوترهای کوانتومی با سختی‌ها و هزینه ساخت وساز آن همخوانی دارد. این کامپیوترهای ساخته شده امروز توانایی بیشتری نسبت به ابرکامپیوترها دارند. اما پیشرفت ادامه پیدا می‌کند و سال ۲۰۱۶، شرکت فناوری IBM امکان دسترسی عمومی به اولین کامپیوتر کوانتومی در ابر را فراهم می‌کند. امروز بیش از ۵۰ استارت آپ و شرکت‌های بزرگ در سراسر جهان بروی روی ساخت کامپیوترهای کوانتومی متمرکزشده اند.

نظر دهید

کد احراز هویت *