بررسی کارت گرافیک SAPPHIRE NITRO RX470 4G

عاشق بازی هستید؟ می خواهید صاحب یک سیستم گیمینگ شوید؟ اما ممکن است بودجه بالایی برای این کار

عاشق بازی هستید؟ می خواهید صاحب یک سیستم گیمینگ شوید؟ اما ممکن است بودجه بالایی برای این کار نداشته باشید، نگران نباشید. یادتان هست که AMD قول داده بود که کارت هایی با عملکرد بالا و قیمت مناسب را وارد بازار کند. این کارت ها وارد بازار شدند و بسیاری عملکرد کارت ها به دلشان ننشست، اما همکاران AMD بی کار نبودند و کارت های بهینه را وارد بازار کردند. سافایر یکی از همکاران قدرتمند AMD است که کار خود را به خوبی انجام می دهد و همیشه شاهد محصولاتی با عملکرد بالا از این شرکت هستیم. در این مطلب می خواهیم کارت RX470 که سافایر دستی بر سر و رویش کشیده است را بررسی کنیم و ببینیم آیا ارزش خرید بالایی دارد یا خیر.

معرفی

سافایر را می توان یاقوت کبود کارت های amd دانست. این شرکت مدت هاست به عنوان تولید کننده و تامین کننده کارت گرافیک هایی مبتنی بر چیپ ست های رادئون فعالیت خود را ادامه می دهد. کارت های این شرکت با کیفیت ساخت بالا و خنک کننده های کارآمد، همیشه جزء بهترین انتخاب های کاربران در سراسر جهان بوده است. این شرکت امروزه در کنار کارت گرافیک، مینی پی سی و لوازم جانبی هم تولید می کند. مدتی است که سافایر نام تجاری نیترو را برای کارت های جدید خود انتخاب کرده است که از عملکرد خاص و سیستم خنک کننده مناسب برخوردار هستند.

معماری ساخت

کارت گرافیک های AMD که بر مبنای ستاره قطبی و فناوری ۱۴ نانومتری FinFET  شرکت سامسونگ تولید می شوند در رده آخرین کارت های این شرکت قرار می گیرند. در این معماری شاهد پردازنده های گرافیکی مبتنی بر Polaris 10 XT، Polaris 10 Pro و Polaris 11 هستیم. در مدل Polaris 10 XT که در کارت RX 480 استفاده می شود شاهد ۵٫۷ میلیارد ترانزیستور هستیم که از ۴ تا ۸ گیگابایت حافظه استفاده می کند و دارای رابطه حافظه ۲۵۶ بیتی است. مدل Polaris 10 Pro در کارت RX 470 استفاده می شود که ۵٫۷ میلیارد ترانزیستور دارد و دارای ۴ گیگابایت حافظه و رابط حافظه ۲۵۶ بیتی است. Polaris 11 دارای ۳ میلیارد ترانزیستور است و بین ۲ تا ۴ گیگابایت حافظه را دارا است که در کنار رابط حافظه ۱۲۸ بیتی می توان لقب ضعیف ترین کارت این دوره از محصولات AMD را به آن نسبت داد.

نمای بیرونی

جعبه این کارت به صورت عمودی در نظر گرفته شده است. نوشته سافایر و نیترو به همراه تصویرگری یک ربات و برخی از مشخصات کارت بروی این جعبه دیده می شود. طراحان رنگ مشکی را برای نمای بیرون جعبه انتخاب کرده اند که با رنگ خود کارت هماهنگ است .

پشت جعبه در کنار نام تولید کننده و شناسنامه محصول، شاهد توضیحاتی در مورد کارت و معماری ساخت آن هستیم. در این بخش تصویر کاملی از کارت نشان داده می شود و می توان قبل از لمس کردن کارت تصوراتی را در ذهن پروراند (تصویر ۱).

طراحی وساختار

پس از جعبه گشایی و جدا کردن کارت از پوشش محافظ، با محصولی روبرو می شوید که بسیار ساده اما دوست داشتنی است. سافایر برای نیترو های خود چهره ای به دور از زرق و برق را در نظر گرفته است ولی زمانی که بیشتر به طراحی این محصول می نگرید، در می یابید که تمام اجزاء کاملا هماهنگ با هم در نظر گرفته شده اند. طول کارت کاملا برابر با PCB است که این خود یک مزیت برای این کارت است که در کنار فضای کم اشغالی، وزن کمتری را به مادربرد تحمیل می کند. بروی پنل بیرونی کارت، چهره ای متفاوت با آنچه در دیگر کارت های موجود در بازار دیده ایم، شاهد هستیم. سافایر حفره های ریزی را با تناسب دیدنی بروی پنل به کار برده است. این حفره های ریز با نقش آفرینی در دور فن ها حس خوبی را به کاربر منتقل می کند. در کل طراحی این محصول به صورت متقارن است و در آن می توان وجود دو فن با نوشته مشکی رنگ نیترو در زمینه کروم، یک پنل یکپارچه با خط وسط که قسمت بالا را از قسمت پایین جدا کرده است را دید (تصویر۲).

در اطراف کارت می توان لوله های انتقال حرارت را در یک جهت و نوشته SAPPHIRE با نور پردازی RGB، دکمه مکانیکی تغییر حالت نورپردازی و دکمه سویچ بایوس را در جهت دیگر مشاهده کرد. در بالای کارت وجود ۲ دکمه فیزیکی که ذکر شد، باعث می شود تا کاربر نور RGB کارت را بر اساس شخصی سازی برای اطلاع از سرعت چرخش فن ها، دمای کارت و یا چرخه نور (صرفاً برای زیبا سازی کیس) استفاده کند. دکمه دیگر که مربوط به سویچ بین دو بایوس کارت می شود، بیشتر در مواقع ضروری و بروز خطا باید از آن استفاده کرد. البته می توان یکی از بایوس ها را با افزایش کارایی همراه ساخت و دیگری را با حالت استاندارد (تصویر ۳).

پنل I\O فرزند سافایر، شامل یک پورت DVI-D با حداکثر رزولوشن ۱۶۰۰×۲۵۶۰ پیکسل و بروزرسانی ۶۰ هرتز، دو پورت HDMI 2.0 با رزولوشن ۲۱۶۰×۳۸۴۰ پیکسل و بروزرسانی ۶۰ هرتز و دو DisplayPort 1.4 با رزولوشن ۲۱۶۰×۳۸۴۰ پیکسل و بروزرسانی ۱۲۰ هرتز می باشد. اگر دارای مانیتور حرفه ای هستید سعی کنید از DisplayPort برای تصویر گرفتن از کارت استفاده کنید. نوع چینش این پورت ها توسط سافایر کاربردی تر به نظر می رسد تا چینش پورت های کارت مرجع توسط AMD (تصویر ۴).

در انتهای کارت شبکه آلمینیومی سیستم خنک کننده و پورت برق ۸ پین را می توان مشاهده کرد (تصویر ۵).

پشت کارت Back-plate آلومینیومی قرار گرفته است. سافایر هر چه در چهره اصلی کارت محافظ کارانه پیش رفته است، پنل پشت کارت را بسیار زیبا و کاربردی ساخته است. این پنل با رنگ سفید، مشکی و خاکستری رنگ آمیزی شده است و نوشته نیترو و سافایر را در دل خود جای داده است که در زیر آن شبکه هایی برای انتقال حرارت در نظر گرفته شده است. این پنل حس استحکام را به خوبی در ذهن کاربر به وجود می آورد (تصویر ۶).

با باز کردن سیستم خنک کننده و پنل پشت کارت، PCB مشکی رنگ خود را به ما نشان می دهد. این برد با ساختار خوبی همراه است و می توان چوک های با کیفیت بالایی که برای کارکرد بهینه تر به کار رفته است را دید. این قطعات برای ثبات عملکرد و ایجاد حرارت کمتر در نظر گرفته شده اند. ۱۰ درصد دمای کمتر، ۲۵ درصد مصرف انرژِی کمتر و ۱۵ درصد دمای کمتر سیم پیچ داخلی از مزیتهای این چوک ها است که به لطف سینک های داخلی به دست آمده است. مدار قدرت این برد به صورت ۵ فاز برای پردازنده گرافیکی و ۲ فاز برای حافظه است. در این برد می توان خازن های آلومینیومی که تا ۱۶ هزار ساعت طول عمر دارند را به همراه حافظه ها که در کنار پردازنده گرافیکی چیده شده اند را مشاهده کرد (تصویر ۷).

سخت افزار

پردازنده گرافیکی در کارت سافایر با معماری ساخت ۱۴ نانومتری FinFET تهیه شده است و می تواند فرکانسی برابر با ۱۱۴۳ مگاهرتز در حالت استاندارد و ۱۲۶۰ مگاهرتز در حالت حداکثر کاررایی ارائه دهد این در حالی است که در کارت مرجع حداکثر فرکانس کاری برابر با ۱۲۰۶ مگاهرتز است. رابط حافظه ۲۵۶ بیتی به همراه ۵٫۷ میلیارد ترانزیستور و ۲۰۴۸ واحد سایه زنی از ویژگی های این پردازنده گرافیکی است. سافایر این کارت را به خوبی بهینه کرده است به طوری که می توان عملکرد بهتر آن را چه در قدرت پردازشی و چه در عملکردی پایدار با حرارت کمتر، نسبت به کارت مرجع شاهد بود. کارت های RX470 می توانند از ۴ یا ۸ گیگابایت حافظه پشتیبانی کنند این در حالی است که در این کارت شاهد حافظه ۴ گیگابایتی هستیم. البته سافایر مدل ۸ گیگابایتی هم دارد که آن را نباید نادیده گرفت. فرکانس حافظه در این کارت نسبت به کارت مرجع بیشتر شده است این فرکانس در کارت سافایر برابر با ۱۷۵۰ مگاهرتز است و در کارت مرجع این مقدار برابر با ۱۶۵۰مگاهرتز است. استفاده از قطعات با کیفیت یاعث شده است تا کاربر با خیال راحت این کارت را اورکلاک کند. چنانچه قصد این کار را داشته باشید می توانید به راحتی فرکانس پردازنده و فرکانس حافظه را به ترتیب به ۱۴۰۰ مگاهرتز و ۱۸۰۰ مگاهرتز برسانید. مصرف انرژی اعلام شده برابر با ۱۷۵ وات است البته با نرم افزارهای تست این مقدار در حداکثر برابر با ۱۹۷٫۱ وات و حداقل ۷٫۶ وات رسید که توصیه می شود حداقل منبع تغذیه ۵۰۰ واتی را برای استفاده از این کارت داشته باشید.

از دیگر ویژگی های این کارت می توان به پشتیبانی از OpenGL 4.5، OpenCL 2.0، DirectX 12، Shader Model 5.0، پشتیبانی از عینک های واقعیت مجازی VR با همکاری شرکای AMD که توانسته اند بهینه سازی هایی را برای این ویژگی به دست آورند (البته وجود ۲ پورت HDMI در کارت سافایر یکی دیگر از مسائلی است که نشان از اهمیت ویژگی VR برای سافایر دارد)، پشتیبانی از تکنولوژی AMD XConnect که به کاربر اجازه می دهد تا بدون استفاده از کامپیوتر های دسکتاپ، کارت را تنها با استفاده از مبدل به لپتاب یا All In One متصل کند، ویژگی بسیار جذاب Virtual Super Resolution که باعث می شود تا جزئیات یک تصویر ۴K را در یک مانیتور فول اچ دی داشته باشید، اشاره کرد. همچنین پشتیبانی از نمایش تصاویر با کیفیت HDR را می توان به ویژگی های بارز این محصول اضافه کرد. در این حالت تصاویر پخش شده از کنتراست، درخشش و دقت بسیار بالای رنگ ها برخوردار هستند که با این ویژگی تماشای فیلم و یا بازی کردن را برای کاربر به امری جذاب تر تبدیل می کند.

 خنک کننده

سیستم خنک کننده سافایر برای نیتروی با اسم Dual-X شناخته می شود. استفاده از دو فن ۹۵ میلی متری با نهایت سرعت ۲۱۴۵ دور در دقیقه و طراحی موتور های بلبرینگی، سبب شده است تا حجم بیشتری از هوا به سمت سینک های آلومینیومی فرستاده شود و صدای تولید شده به مراتب کمتر از فن های معمولی باشد (۳۴ دسی بل). همچنین طول عمر این فن ها با استفاده از نوع سیستم حرکتی بسیار بهتر از دیگر فن ها است. با باز کردن پیچ های قرار گرفته در زیر کارت، پنل بیرونی را جدا می کنیم که رادیاتور خود را به ما نشان می دهد. این رادیاتور از ۳ لوله برای انتقال حرارت استفاده می کند. لوله ها از سطح تماس پردازنده گرافیکی به میان شبکه ها کشانده شده اند تا با استفاده از هوای دمیده شده توسط فن ها، حرارت تولید شده را به خوبی دفع کنند (تصویر ۸).

برای تماشای ساختار فن ها خواستیم آنها را از پنل پلاستیک جدا کنیم که با ساختاری بسیار مهندسی شده برخوردیم. این فن ها به صورت اسلات بروی پنل نصب می شوند و برای جدا کردن آنها تنها کافیست تا کمی فن را به سمت بالا تغییر جهت دهید و آن را از سطح پنل جدا کنید (تصویر ۹).

سینک انتقال حرارت را می توان به سه قسمت تقسیم کرد. قسمت اول که با ساختار مس خود برای پردازنده گرافیکی استفاده شده است. قسمت دوم در اطراف پردازنده برای خنک کردن حافظه ها استفاده می شود و قسمت سوم برای خنک کردن چوک ها در نظر گرفته شده است (تصویر ۱۰).

این سیستم خنک کننده در زمان بیکاری پردازنده گرافیکی بی حرکت است و هیچ صدایی را پخش نمی کند اما با بالارفتن حرارت پردازنده گرافیکی شروع به چرخیدن می کنند تا به سرعت به دفع حرارت بپردازند. حرارت ایجاد شده در حالت بیکاری پردازنده گرافیکی برابر با ۲۷ درجه سانتی گراد بود و با بالا رفتن فشار کاری این حرارت به ۶۸ درجه هم رسید اما در نهایت بار کاری و تحت فشار قرار گرفتن کمی این مقدار افزایش پیدا کرد که با حرارت ۷۴ درجه سانتی گراد در این کارت روبرو شدیم که حرارت بسیاری بهتری نسبت به کارت مرجع است.

نرم افزار جانبی

نرم افزار TriXX 3.0 رابط کاربری بسیار جذابی دارد. در این نرم افزار کاربر می تواند به راحتی تنظیمات موردنظر خود را اعمال کند و یا کارت خود را مانیتورینگ کند. در سمت راست نرم افزار می توانید فرکانس حافظه را تغییر دهید، در سمت چپ فرکانس پردازنده گرافیکی تغییر پیدا خواهد کرد، کمی به سمت راست حرکت کنید می توانید افزایش قدرت کارت را بر اساس درصد بیان شده داشته باشید، در وسط نرم افزار ولتاژ کارت قابل تغییر است، در کنار آن گزینه های اطلاعاتی کارت قرار گرفته اند و در پایین نرم افزار می توان سرعت چرخش فن ها و نور RGB  کارت را تغییر داد (تصویر ۱۱).

نتیجه

کارت RX470 کارتی ارزشمند است اما اگر این کارت را سافایر بهینه کرده باشد نتیجه بسیار بهتر می شود. سرباز سافایر توانست تست ها و بازی را به خوبی پشت سر بگذارد. در کل ساختار محصول بسیار عالی است، چهره ای ساده اما هماهنگ دارد، خنک کننده ساکت است و کار خود را به خوبی انجام می دهد، به خوبی اورکلاک می شود و می تواند در این وضعیت با کارت RX480 مرجع برابری کند. اما به فکر بازی کردن با رزولوشن ۴K نباشید زیرا کارت های قدرت مندی همچون GTX 1080 هم در این رزولوشن ممکن است کم بیاورند.

نرم افزارهای تست :

۳D MARK : این نرم افزار را می توان محبوب ترین نرم افزار تست قطعات سخت افزاری عنوان کرد. یکی از مسائلی که نرم افزار مورد نظر را برای تست ها در اولویت قرار می دهد، تاثیر تمام قطعات در نتیجه نهایی است. به طوری که تمام قطعات استفاده شده می توانند در صورت تقویت عملکرد یا نقص در عملکرد نتیجه نهایی این نرم افزار را تغییر دهند هر چند که پردازنده و کارت گرافیک بیشترین نقش را در امتیاز ها بازی می کنند. این نرم افزار دارای تست های متفاوتی است که هر یک می توانند قطعات را به چالش دعوت کنند. اما مجموعه سخت افزار برای انجام این تست ها از ۳ گزینه Ice Storm (کمترین میزان استرس به قطعات)، Cloud Gate (استرس وارد شده در حد متوسط) و Fire Strike (بیشترین میزان استرس وارد شده به قطعات) استفاده می کند.

CINEBENCH R15 : نرم افزاری برای تست پردازنده و کارت گرافیک. این نرم افزار پس از تست قطعه مورد نظر امتیازی را بر اساس فریم ثبت شده در ثانیه عنوان می کند. پس از درج امتیاز می توان نتایج به دست آمده از دیگر محصولات را در جدولی مشاهده کرد. در حالت حرفه ای، این نرم افزار می توان پردازنده را به صورت تک هسته ای یا با تمام هسته های موجود بررسی کند. برای امتیاز دهی در بخش کارت گرافیک با پخش ویدیو سه بعدی عملیات امتیاز دهی انجام می شود و می توان از نتیجه به دست آمده به راحتی اطلاع یافت.

Middle-earth: Shadow of Mordor : این بازی برای این مورد استفاده قرار می گیرد که در خود گزینه بنچمارک را جای داده است و از عملکرد دقیقی برای اعلام نتایج برخوردار است. تنظیمات بخش گرافیکی برای ثبت امتیاز بروی Ultra و High قرار داده می شود. رزولوشن برای تست ها بروی ۱۰۸۰×۱۹۲۰ پیکسل قرار می گیرد. پس از اعلام نتیجه شاهد حداکثر فریم در ثانیه، حداقل فریم در ثانیه و متوسط فریم هستیم که برای نتیجه گیری درست قطعات از متوسط فریم استفاده می کنیم.

Sleeping Dogs : این بازی در بخش بنچمارک خود از محیط شلوغ شهری استفاده می کند که می تواند به خوبی قطعات را به چالش بکشد. گزینه های انتخابی برای انجام تست ها در این بازی بروی EXTREME و HIGH قرار می گیرد و رزولوشن هم بروی ۱۰۸۰×۱۹۲۰ پیکسل قرار داده می شود. پس از اعلام نتیجه شاهد حداکثر فریم در ثانیه، حداقل فریم در ثانیه و متوسط فریم هستیم که برای نتیجه گیری درست قطعات از متوسط فریم استفاده می کنیم.

Unigine Heaven Benchmark 4.0 : نرم افزاری بسیار دقیق برای انجام تست ها بروی قطعات. این نرم افزار که بر اساس ویدیویی سه بعدی کار خود را انجام می دهد، می تواند کاربر را از شرایط قطعات استفاده شده با خبر کند. البته اگر برای اولین بار است که از این نرم افزار برای تست استفاده می کنید، برای مقایسه نمی توان به صورت صحیح از آن استفاده کرد زیرا در خود اطلاعاتی را از نتایج قطعات مختلف ذخیره نمی کند ولی اگر به صورت پایه از این نرم افزار برای تست ها استفاده کنید (البته با سیستم تست ثابت) به خوبی می توانید قطعات را با هم مقایسه کنید. این نرم افزار از یک مزرعه شناور به عنوان ویدیو استفاده میکند که در آن مواردی مانند کشتی، مجسمه، خانه ها، سنگ فرش ها و محیط بیرون در زیر نور خورشید یا در شب، توانایی به چالش کشیدن قطعات را به خوبی برای کابر فراهم می کند. در مجموعه سخت افزار برای تست قطعات از تنظیمات Ultra و High، رزولوشن ۱۰۸۰×۱۹۲۰ پیکسل، ۲xAA و Tessellation: Normal استفاده می شود.

Valley Benchmark 1.0 : نرم افزاری بسیار دقیق برای انجام تست ها بروی قطعات با کاربردی مشابه نرم افزار Unigine Heaven Benchmark 4.0. این نرم افزار که بر اساس ویدیویی سه بعدی کار خود را انجام می دهد، می تواند کاربر را از شرایط قطعات استفاده شده با خبر کند. این نرم افزار از محیط یک مرتع سبز و جنگل های باشکوه به همراه سنگ ها و گیاهانی که با دقت پایه ریزی شده اند در شب و روز یا هوایی صاف یا بارانی استفاده می کند، توانایی به چالش کشیدن قطعات را به خوبی برای کابر فراهم می کند. در مجموعه سخت افزار برای تست قطعات از تنظیمات Ultra و High، رزولوشن ۱۰۸۰×۱۹۲۰ پیکسل، ۲xAA و Tessellation: Normal استفاده می شود.

سیستم تست :

پردازنده Intel Core i7 6700k : یکی از بهترین گزینه ها برای انجام تست ها و بازی ها این پردازنده است. از ویژگی های این پردازنده می توان به معماری ساخت ۱۴ نانومتری، ۴ هسته و ۸ رشته موازی، فرکانس کاری ۴ گیگاهرتز و مقدار ۸ مگابایت برای کش اشاره کرد. عملکرد بی نظیر این پردازنده آدرنالین خون کاربر را به بالاترین حد خود می رساند.

مادربرد GIGABYTE Z170X-Gaming GT : مادربرد گیمینگ از گیگابایت با کیفیت ساخت بالا و امکانات مناسب برای راه اندازی یک سیستم قدرتمند. استفاده از سوکت ۱۱۵۱ و چیپ ست Z170 به همراه فرکانس حافظه ۳۸۶۶ مگاهرتز در حالت اورکلاک، سینک های حرارتی کارآمد، مولتی گرافیک SLI و CrossFire، وجود USB 3.1Type-A و  USB 3.1 Type-C، خروجی ها و ورودی های کامل، نرم افزارهای جانبی کامل برای مدیریت بهتر سیستم، نظارت کامل بروی قطعات و بسیاری از موارد دیگر که ممکن است بروی عملکرد قطعات تاثیری نداشته باشد اما کاربر را از وجودشان خرسند سازد.

حافظه G.SKILL Ripjaws V : این سری از حافظه های جی اسکیل برای چیپ ست Z170 بهینه شده است. از ویژگی های حافظه استفاده شده می توان به ۲ ماژول ۴ گیگابایتی از نوع DDR4، فرکانس پایه ۲۱۳۳ مگاهرتز و نهایت فرکانس ۲۶۶۶ مگاهرتز، پشتیبانی از پروفایل XMP 2.0 و زمان تاخیر ۱۵  اشاره کرد.

منبع تغذیه GREEN GP1350B-OC : محصولی با استاندارد ۸۰PLUS SILVER و عملکردی مناسب. منبع تغذیه مورد نظر از زیر مجمو عه های کمپانی نام آشنای CWT است. از ویژگی های این منبع تغذیه می توان به ۲ مدار مجزا ۷۵۰ وات، مصرف بهینه انرژی در حالت آماده به کار، استفاده از خازن های جامد ژاپنی در مدار DC-DC، استفاده از خازن های الکترولیت ژاپنی Nippon Chemi Con با تحمل حرارت ۱۰۵ درجه سانتی گراد، استفاده از قطعات صنعتی برای افزایش طول عمر، فن خنک کننده با عملکرد بهینه و نویز کم و بسیاری از موارد دیگر که می تواند برای کاربران سخت گیر انتخاب خوبی را به همراه داشته باشد.

منبع ذخیره سازی ADATA XPG SX900 : مدل مورد استفاده با ظرفیت ۱۲۸ گیگابایت است که برای استفاده ۱۱۹ گیگابایت را در اختیار کاربر قرار می دهد. این حافظه سالید دارای سرعت نوشتن ۵۲۰ مگابایت در ثانیه و سرعت خواندن ۵۵۰ مگابایت در ثانیه است.

 خنک کننده GREEN GLACIER 240 : واتر کولری با ساختار و قیمت مناسب. از جمله ویژگی های این خنک کننده می توان به استفاده از رادیاتور ۲۴۰ میلی متری، استفاده از دو فن ۱۲ میلی متری، واتر پمپ قدرتمند با ۷۰۰۰ دور در دقیقه و ۱۰۰ هزار ساعت عمر مفید، واتر بلاک کاملا مسی و فن هایی با نویز کم و طول عمر بالا اشاره کرد.

 

 

 

منبع خبر : مجله سخت افزار